Tak a sme doma...

Som strašne unavená a mám pocit, že ničomu nerozumiem. 

Ach prečo zase plačem...?

Niekedy sú nám práve tie najprirodzenejšie "veci" tak veľmi vzdialené. Dokonalo sme sa pripravovali na naše vytúžené dieťatko a plánovali sme, ako si to budeme nadovšetko užívať a ten pocit šťastia, ktorý nás zaplaví snáď ani neunesieme. 

Prečo to ale teraz tak necítime? Prečo nám je to cudzie? Kde je ten pocit nekontrolovateľného šťastia?

Aj Vy ste si vysnívali ukážkové materstvo, pokojné a spiace bábätko, a bezproblémové dojčenie ? 

Asi to tak úplne nie je, že? Ale naozaj sa netrápte, pretože tento stav je úplne prirodzený a naozaj bežný. Tie obrovské zmeny vo Vašom tele spôsobujú, že sa cítite neistá a každý deň je pre Vás iný, nový a neznámy. Na jednej strane by ste sa chceli poriadne vyspať a na strane druhej sa bojíte, aby ste niečo nepokazili alebo nezanedbali. 

Ste stále v strehu a to naozaj vyčerpáva.


Prečo je to inak ako sme si mysleli?

Je pravda, že práve život v komunitách a rodinnom kruhu, kde sme mali všetko potrebné a všetkých našich blízkych naokolo umožnil, aby sa tieto zmeny diali v menšej intenzite a žena skutočne cítila oporu a podporu. Starejší boli jej svetlom v tme a ženu na jednej strane podporili, nasmerovali a na strane druhej jej boli skutočnou osobnou oporou a postarali sa o všetko, na čo novopečená mamina nemala čas a síl v prvých týždňoch po pôrode. Staršie ženy ju pestovali a starali sa, v mnohých kultúrach a rodinách boli bežné aj popôrodné tradície a rituály. To sa žiaľ sťahovaním od rodiny do väčších miest a za prácou eliminovalo a postupne z našich životov úplne vytratilo.

Materstvo ja žene blízke, je však dôležité si dôverovať a naozaj naslúchať, ako vlastným inštinktom, tak aj vlastnému dieťatku. Čím sme viac prítomné, vnímavé a v dôvere, tým viac sebe aj vlastnému dieťatku rozumieme.

Čo sa tak veľmi zmenilo?

Žena po pôrode prechádza ďalším obdobím zmien. Okrem nového tela, novej mysle a novej úlohy, spoznáva a zvyká si na nového malého človiečika. Prechádza opätovným hormonálnym prelivom, ktoré je charakteristické práve pre obdobie šestonedelia.

 

Ste citlivá, čo je však dôležité pre Váš silnejúci vzťah s dieťatkom. 

Ste taktiež plná nových vnemov, pocitov, často i strachu a obáv, čo štartuje Vaše materinské inštinkty a vzorce materskej starostlivosti o Vaše dieťatko. 

Ste plná emócií, pretože tu už hovoríme o zodpovednosti za ďalší nový život. 

A to všetko je správne a tak, ako má byť.


Ak sa cítite neistá, sama, alebo stratená, je úplne v poriadku, ak požiadate o pomoc a podporu, tak ako to mali ženy v rodinách ešte kedysi. A tou pomocou môže byť aj moja návšteva u Vás doma. Aj pár drobných rád, pomoc, podpora, nasmerovanie alebo domáce ošetrenie apatického dieťatka, či popôrodný ozdravný rituál je pre Vás veľkou pomocou, posilnením a upokojením.

Preto ak ste už po pôrode a máte toho (plné zuby) dosť, ozvite sa. Pretože si zaslúžite cítiť sa dobre.

A čo ten náš malý poklad?

Ako sa vraví, že "nemému ani vlastná mať nerozumie", tak v tomto prípade to až príliš sedí a je isté, že každé bábätko je iné a kým jedno zaspí kdekoľvek a kedykoľvek, to druhé musíte hompáľať v tme tmúcej a dúfať, že to zaberie. Na deti nie sú samozrejme návody, na deti funguje Vaša láska, byť tu a teraz, vnímať jeho potreby a signály.

Začiatky sú vždy ťažké a mnoho z Vás má aj strach. Avšak naozaj je to normálne, prirodzené a bežné, pretože ste práve vstúpili do úplne novej a neznámej etapy Vášho života. Vaša láska teraz lavíruje a strieda sa zo strachom o Vaše dieťatko, pretože už tu nie ste len Vy sama, ale už ste tu v tom celom dvaja.


Ale chcem Vás ubezpečiť, že sa naozaj nič nedeje a je to bežné. Občas to potrebuje len trochu podpory, času a s tým Vám rada pomôžem. Osvojíte si techniky, rituály, denný harmonogram a to, ako zvládať tento nový status maminy.

Spolu to určite zvládneme

Pomôžem Vám prekonať prvé kroky k vášmu bábätku, naučím Vás techniky viazania, nosenia a manipulácie, nájdeme spolu vhodné denné rituály tak, aby ste sa z materstva tešili a bolo pre Vás naozaj príjemné. Spolu nájdeme tú správnu cestu nielen k Vášmu dieťatku, ale opäť k sebe samej v tej Vašej novej roly mamy:)

Čo všetko Vás čaká na kurze?

Pre Vaše zručnosti a istotu

🤍 načerpáte poznatky 

🤍 získate odvahu a istotu

🤍 nadobudnete zručnosti

🤍 objavíte spôsoby a možnosti

🤍 vybudujete dôveru v opatere 

🤍 osvojíte si techniky, tipy a triky

🤍 budete plnohodnotne pripravená

V starostlivosti o dieťatko

🤱🏻 správne polohovanie, dvíhanie a psychomotorická stimulácia

🤱🏻 viazanie, nosenie a manipulácia s dieťatkom

🤱🏻 techniky priloženia, satia a polohy dojčenia

🤱🏻 nastavenie denného režimu a rituálov

🤱🏻 kúpanie, uspávanie a odgrgávanie

🤱🏻 signály a reakcia na dieťatko

🤱🏻 tipy, triky a rady v opatere

Nie je hanbou, ak chcete pomôcť, nie je hanbou, ak túžite po podpore, nie je hanbou, ak si chcete oddýchnuť a už vôbec nie je hanbou, ak máte toho plné zuby...

Kurzy "opatera dieťatka" pre Vás

Každá z nás prechádza mnohými otázkami, keď sa pozerá na svoj malý uzlík. A aj keď sa to teraz asi nezdá, ale v každom okamihu začneme rozmýšľať, či to vlastne robíme dobre a čo presne by sme mali tu alebo tam urobiť. Stalo sa to aj mne a stáva sa to viac-menej pri všetkých domácich konzultáciách. "Mám ju dať odgrgnúť? Ako ho mám uložiť? Správne ju držím? Mala by zaspávať na rukách?" 

Takže neváhajte a šup sa prihláste, aby ste si takýmito otázkami aj Vy nemuseli lámať hlavu.

Predpôrodná príprava na materstvo & starostlivosť 

Osvojte si základy starostlivosti o dieťatko od tipov a trikov pri prebaľovaní, podpore psychomotoriky pri obliekaní a vyzliekaní, správnom polohovaní, zdvíhaní a prekladaní dieťatka. Taktiež sa budeme venovať denným rituálom, odgrgávaniu, nočnému vstávaniu, spánku, (ne)režimu a čo ho môže ovplyvňovať, ako aj ukladaniu dieťatka na spánok, či dieťatko budiť a ako (ne)dodržiavať denný režim.

Je toho vlastne celkom dosť:) A toto budete Vy už dávno vedieť:)

Najbližšie termíny naplánované do konca roka 2023 nájdete v časti kurzy. 

Popôrodné MAMA stretnutie s dieťatkom

Niekedy sa stane, že si ani neuvedomíme, koľko toho na nás čaká keď sa dieťatko narodí. Potom veselo prídeme domov a začnú na nás pomaličky prichádzať mnohé otázky. Preto Vám ponúkam osobné stretnutie, kde si už s Vašim bábätkom osvojíte základy starostlivosti, od tipov a trikov pri prebaľovaní, podpore psychomotoriky pri obliekaní a vyzliekaní, správnom polohovaní, zdvíhaní a prekladaní dieťatka. Taktiež sa budeme venovať denným rituálom, odgrgávaniu, nočnému vstávaniu, spánku, (ne)režimu, ako aj ukladaniu dieťatka na spánok, či ho budiť a ako (ne)dodržiavať denný režím.

Pripravujeme....

Na každú boliestku existuje pomoc a podpora. Nie ste v tom samé, preto neváhajte a dovoľte si požiadať o popdoru a starostlivosť. Máte na to plné právo...

Budem sa tešiť na naše stretnutie...


My ženy veľmi veľa vydržíme, ale tu naozaj nejde o odvahu, ani o našu silu. Ide o to, aby sme boli spokojné a oddýchnuté mamy a vedeli reagovať na naše dieťatko...