"Baby pomôcky" skutočne pomáhajú?
Nová moderná doba nám prináša mnoho výhod, vymožeností, technológií, prepojení s celým svetom a rôznych "pomôcok" na zlepšenie kvality a zjednodušenie nášho života. Zvykli sme si, že všetko si môžeme kúpiť a viac-menej všetko si zoženieme, čo by sme nebodaj mohli potrebovať. Pozrite sa na také parádne doplnky pre deti. Obchody sa hemžia tovarom od výmyslu sveta. Ponúkajú rôzne cumlíčky, fľaštičky, perinky, postieľky, hopsadlá. A všetko musíme my čerstvé tehuľky mať! Je to taká zvláštna mánia, akoby sme si chceli viac pripomínať, že máme bábätko. Máme pocit, že budeme dobré mamy, iba ak budeme mať najnovší sortiment a ideálne všetko, čo nám trh ponúka.
Je to však naozaj pre prospech nášho dieťaťa, jeho správny vývin a napredovanie?
Zdroj: stockgiu / freepik
Cumlík
Táto pomôcka nazývaná aj "šidítko" presne vyjadruje to, čo s našimi deťmi robí. Cumlíky boli vyrobené v dobe, kedy nebolo mnoho "času" na vnímavé rodičovstvo a bolo potrebné zapchať deťom pusu, aby sme sa mohli venovať práci, statku, alebo ostatným našim deťom. Taktiež ho aj v pôrodnici sestričky používajú radi a často a to aj v dnešnej dobe, mnohokrát bez opýtania rodičov, pretože im to pomôže zvládnuť nápor novorodeniatok na oddelení, ktoré majú na "starosti". Zo začiatku však cumeľ metie detičky, majú k tomu v podstate odpor, cumeľ vypľúvajú, avšak po častom strkaní do ústočiek ich robí na tejto "zázračnej" pomôcke závislými. Avšak cumlík, ktorý má stále a do vysokého veku dnes mnoho detí, aj to aj vtedy, keď sú od malička pokojné a spokojné, ničí signály nášho bábätka, ktorými nám dáva najavo svoj hlad, smäd, únavu, pocikanú plienku a podobne. Dieťa vie len mrnkaním a plačom vyjadrovať nepokoj, nepohodu, bolesť a svoje potreby. My namiesto vnímania a počúvania, aby sme sa naučili správne reagovať a komunikovať s našim dieťaťom, sme vymysleli takýto cumeľ, aby sme tieto potreby dieťatka oddialili. To je podobné tomu, keď sme my dospelí hladní a kamarát nám povie "napi sa, alebo si daj žuvačku". Dobré nie? To znamená, že na signály nášho dieťaťa reagujeme neskoro, čo okrem nenaplnených potrieb ovplyvňuje aj psychiku dieťatka, zároveň pri odúčaní má dieťa ďalší stres a nerozumie, prečo mu cumeľ teraz berieme, keď sme ho na to dobrovoľne naučili a v neposlednom rade má negatívny vplyv na vývin podnebia a zuboradia, čo následne vedie k problémom s vývinom reči a výslovnosťou, taktiež prehĺtaním a dýchaním.
Fľaška
Aj napriek dokonalým tvarom a všemožným napodobeniam ženského prsníka je fľaška absolútne nevhodná pomôcka. Zdá sa ako dobrý pomocník, avšak má mnoho negatívnych vplyvov na dojčenie, ale aj vývin ortofaciálnych svalov, ktoré sa pri satí z fľašky vôbec nezapájajú ako by sa mali, ak je dieťa dojčené z prsníka, kedy musí veľmi a dôsledne zapájať niekoľko veľkých aj menších svalov tváre. To ma v prvom rade vplyv na správny vývin týchto svalov, opäť na správny vývin mäkkého podnebia, zuboradia a ich neskoršie používanie, s čím úzko a priamo súvisí vývin reči, fonologické problémy, artikulácia, ale aj problémy s prehĺtaním. Jazyk sa musí totižto týmto cumľom uhýbať a je v inej polohe, akoby bol pri dojčení a bez používania cumľov. Taktiež skracuje dĺžku dojčenia a urýchľuje samo odstavenie dieťaťa.
Novorodenecká perinka
Je ďalšou "super" pomôckou, ktorá opäť len nahrádza a kamufluje matkinu náruč bez toho, aby sme vnímali signály nášho dieťaťa. Podľa Frédéricka Leboyera je dôležité nechať dieťatko prvé dni po pôrode v polohe C tak, ako bolo v brušku a nevyrovnávať ho, pretože jeho chrbtica bola 9 mesiacov v tomto tvare. Je to úplne prirodzené a aj logické, avšak je to jedna z prvých vecí, ktoré sa v pôrodnici udejú. Perinka bola vymyslená na jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s novorodencom, avšak dieťa nemá možnosť pohybu a tréningu svalov, možnosť zmeny polohy, narovnania alebo skrčenia sa tak, ako samo potrebuje. Potom sa môžeme čudovať prečo má dieťatko koliky, keď sa nemôže hýbať a pomôcť tráviacemu traktu, aby správne fungoval. Perinkou znehybňujeme vlastné dieťa a zakazujeme mu používať svaly, kĺby a pohybový aparát, čím spomaľujeme a komplikujeme jeho prirodzený vývin. Zároveň ho "šálime" že je v matkinom náručí prípadne v brušku, ale nič mu tento stav nepripomína, ani mamine hojdanie, ani jej vôňu, jej tlkot srdca, či hlas...
Postielka
Už som veľa krát hovorila o tom, že dieťa je prepojené s mamou a mama so svojim dieťaťom. Niektoré detičky sú extrémne citlivé na vonkajšie podnety a práve taká postieľka môže byť pre nich veľmi riziková. Vedeli ste, že dieťa pri kontakte s mamou a v jej blízkosti má ňou stimulovaný krvný obeh, mozgové vlny a rytmus dýchania? Toto je veľmi dôležitá informácia, pretože práve to je jedna z kľúčových faktorov pri syndróme náhleho úmrtia. Matka je najsilnejším monitorom pre svoje dieťa. Nie je však schopná vnímať svoje dieťa cez stenu (nebodaj, ak dieťa spí v inej izbe) čí sa dieťa hmýri a či dýcha. Ženská intuícia je veľmi silná a je schopná reagovať aj v noci na svoje dieťa veľmi citlivo, ak je samozrejme v tesnej blízkosti. Taktiež nočné pohyby mamy a jej dych vysielajú k dieťaťu neustály stimul, ktorý jeho mozog zaznamenáva aj keď spí.
Hopsadlá a odrážadla
Kto ich nemal, nebol dobrým rodičom... Kedysi. Avšak na motoriku, vývin kĺbov, chrbtice, chôdze, správneho pevného sedenia, správneho nášľapu detskej nohy je to najhoršie, čo môžete vlastnému dieťaťu spraviť. Opäť tieto pomôcky imitujú určitý vývinový stupeň, kde dieťa ešte nie je a vtedy ani poriadne nesedí, ale ani poriadne a správne nechodí. To znamená, že namiesto posilňovania svalov a kĺbov je dieťa zavesené v popruhoch, ktoré ho držia v polohe, ktorá nie je vôbec prirodzená. Mnoho výskumov potvrdzuje, že všetky takéto pomôcky, ktoré pomáhajú dieťaťu v nejakej polohe, kde by samo nevydržalo, celkovo zhoršuje a spomaľuje jeho prirodzený vývin.
Deti treba nechať prirodzene a podľa vlastných potrieb, stupňa a úrovne prechádzať jednotlivými pohybovými a vývinovými štádiami, prípadne s našou jemnou dopomocou nasmerovať a povzbudzovať k aktivite. Každá náhrada, pomôcka iba komplikuje a často oddiaľuje zdravý psychomotorický vývin a môže viesť k trvalým
S láskou, Baška
Zdroje:
- Leboyer, F. (2020). Porod bez násilí. (1st ed.). Malvern.
- Zubaľová E., & Radošovská, S. (2021). Handling - forma cvičenia s bábätkami. Národný ústav detských chorôb.
- Prašovská, P. (2020). Nepodceňujte to, ak sa Vaše dieťatko nevie dobre hrať. Odraziť sa to môže na množstve dôležitých oblastí. interez.sk
- Stockgiu / Freepic https://www.freepik.com">Designed by stockgiu / Freepik