Nová doba pôrodná
Pár dní rozmýšľam, čo bude ďalším príspevkom a možno sa stále motám okolo horúcej kaše a toho, ako to je celé s tými pôrodmi na milú Jarmilu (zdravím Ťa Jarka:), ale ja za to naozaj nemôžem. Stane sa mi to vtedy, keď pozerám nejaké zaujímavé video alebo dokumentárny film. Moja hlava sa potom zastaví a rozmýšľa. Ale musím povedať, že tento príspevok mám už aj energetický podložený, pretože dnes som opäť nečakane naďabila na veľmi podnetné a zaujímavé video, ktoré mi okamžite brnklo na strunu, pretože... je presne o tom, o čom som chcela písať. Tak poďme nato!
Je o mne známe, aspoň v užších kruhoch, že rada stále niečo k niečomu prirovnávam. Milujem porovnania, pretože nám pomáhajú pochopiť kontext situácie. Takže dnes budem veľa porovnávať a dávať veľa príkladov.
Na poslednej prednáške v škole na hodine metodológie sme sa rozprávali o tom, ako lekári z praxe vyžadujú, aby sa robili výskumy v súvislosti s tým, čo sa deje v praxi. Na druhej strane kolegovia výskumníci sa sťažujú na lekárov z praxe, že sa neriadia najnovšími poznatkami z výskumov a sú zatvrdnutí v rutinných postupoch. "No, tak a teď bábo poraď"!
Možno tu budem parafrázovať a opakovať Saraswathi z videa, ale presne vystihla môj pohľad na toto celé. Pointa je v tom, či sú pôrody v nemocniciach / pôrodniciach naozaj pre všetky ženy. Tým mysliac na to, že ženy ktoré sú zdravé sú často dôsledkom zásahov, ktoré končia zbytočne patologicky (rozumej, že všetky zásahy, ktoré v nemocnici "pre dobro a zdravie ZDRAVEJ ženy" vykonajú, vedú k zbytočným medicínskym zásahom a cisárskym rezom). Naučili sme sa totižto prenechať zodpovednosť na lekárovi a nechať sa napojiť na hydratačné infúzie namiesto toho, aby sme sa napili. Ľahneme si obmotané prístrojmi namiesto toho, aby sme sa pohybovali a nechali voľne telo pohybovať, čo vedie k posunu dieťaťa do panvovej oblasti. Necháme sa opichať umelým oxytocínom namiesto toho, aby sme pomohli tomu nášmu, ktorý nemá žiadnu konkurenciu, dôverujeme viac autorite v plášti ako sami sebe a našim vrodeným inštinktom. Necháme si odniesť narodené dieťa, aby sme si oddýchli, čo by žiadny iný cicavec na svete nedovolil. Chceme dieťa, ale nie sme ochotné ho samé v láske a očakávaní porodiť. samé nemyslím samé, ale s vlastnou vôľou, vlastnou zodpovednosťou, s vlastným presvedčením a obrovským darom prírody, ktorý sme všetky do jednej získali.
Milé ženy, dôverujte svojmu telu, pretože je stvorené na to, aby priviedlo na svet dieťa a to úplne bez problémov a ľahko. Je stvorené na to, aby do posledného detailu premyslelo každý jeden krok od dokonalého zrodenia Vášho bábätka, cez jeho výživu, ochranu, perfektne premyslený systém prísunu kyslíka a čistenia jeho krvi, až po dokonalý hormonálny kokteil namiešaný pre jedinečný pôrodný zážitok, ktorý keby ste naozaj chceli, končí extázou. Fakt si to chceme nechať ujsť? A to sú len drobné smietky celej tejto dokonalej súhre nášho úžasného tela!
- Viete, že kobyly rodia v noci, pretože vedia, že ich nikto nebude pozorovať?
- Viete, že žiaden iný cicavec by neporodiť svoje mláďa, ak by ležal na chrbte?
- Viete, že delfín potrebuje emocionálnu podporu pri pôrode svojho potomka?
- Viete, že ak pomôžete kuriatkam vykľuvať sa z vajíčok, tak do pár hodín umrú?
- Viete, že ak by ste podali tie isté pôrodné medikamenty opici, vývoj ich mláďat sa oneskorí o viac ako 3 týždne?
Toto je pointa priloženého videa a toho, čo som Vám chcela napísať. Ak je žena zdravá, mala by porodiť doma s pomocou a dohľadom odborníka a so zachovaním láskavých domácich podmienok. Dohľadom a podporou, nie prebratím iniciatívy a kontroly nad celým pôrodným procesom. Ak je žena rizikovo tehotná, má nález a je dôležitá pomoc a kontrola pôrodníka, to je dôvod na pôrod v pôrodnici, ktorý si vyžaduje medicínske zásahy. Viete, že ten pomer je približne 90:10 (zdravá/riziková gravidita)? A to som dala ešte 5% rezervu:)
Tak si pozrite toto videjko, myslím, že tam nájdete veľa užitočných odpovedí.
S láskou, Baška
Zdroj:
- TEDx, 2013. Home or Hospital? Holding the Space for Human Birth: Saraswathi Vedam at TEDxAmherstCollege. Youtube [online]. [cit. 2022-04-26 https://www.youtube.com/watch?v=o5V723E9wvE&t=147s