Pohľad na pôrod rôznymi očami

20.01.2021

Pôrod je veľmi citlivá téma a individuálny zážitok každej jednej ženy. Každá z nás pozerá na jednu a tú istú vec inou optikou, ktorá je ovplyvnená mnohými faktormi. Stretla som sa s tým veľmi zreteľne pri písaní mojej záverečnej práce na Vysokej škole, ktorá sa venovala téme Spokojnosti s pôrodom rodiacich žien. Vtedy som pochopila, že už len spokojnosť ako táka nemá hranice, presnú definíciu a nedá sa jej úroveň ani len porovnať u dvoch rozdielnych žien.


Zdroj: Jena Šimková / fotograf


Každý z nás vyrastá v inej rodine, v iných podmienkach, je podporovaný a vychovávaný iným spôsobom. Už na tento svet prichádza každý z nás s inou náturou a "výbavou". Aj v tomto prípade krásne platí porekadlo "sto ľudí, sto chutí" a to čo chutí jednému, nechutí druhému. Tak to platí aj v prípade, ako žena pozerá na možnosti pôrodu. Podľa čoho si vyberá pôrodné prostredie, lekára, aké má preferencie, túžby, strachy, očakávania a či radšej siahne po jednoduchších a prístupnejších možnostiach alebo chce niečo viac.

Ešte raz by som sa rada aj prostredníctvom tohoto príspevku rada poďakovala všetkým ženám, ktoré sa zúčastnili môjho akademického výskumu, ktorý mi veľmi pomohol, dal množstvo informácií a presvedčil ma o tom, že to čo robím má zmysel a snáď to raz pomôže všetkým ženám, ktoré túžia porodiť s úctou a rešpektom v láskyplnom prostredí. Aj naďalej sa budem kvôli nám všetkým venovať výskumom a štúdiám v tejto oblasti, zbieraniu informácií, dát, ich vyhodnocovaniu a následnej publikácií, aby sa pôrody aj na Slovensku stali vrcholným zážitkom a neostali pre mnoho žien nočnou morou.

Ďakujem Vám zo srdca a budem rada, keď sa aj naďalej budete môcť a chcieť podeliť o svoje skúsenosti, názory a do ďalších podobných výskumov sa zapojíte a zúčastníte.


S láskou, Baška

Len spolu vieme veci zmeniť. Malá kvapka v mori je síce zanedbateľná, ale čo tak milión kvapiek?