Pupočná šnúra / Part. 3

01.03.2022

Keď som nedávno hľadala nejaké informácie o pôrodoch a pozerala si rôzne štúdie, naďabila som na veľmi zaujímavé video, ktoré opäť len poukazuje na dôležitosť pupočnej šnúry tesne po pôrode. Paradoxné je, že najdôležitejšia je práve vtedy, keď bábätko prežíva počas pôrodu stres, prípadne bolo dlhodobo zakliesnené v pôrodných cestách alebo omotané pupočníkom. No každopádne to je dôležité vtedy, keď vidíme, že potrebuje dlhší čas na naštartovanie alebo ostalo tzv. zamrznuté, namodralé, bez známok pohybu, bez reakcií a nehybné. Bežnou praxou však je presný opak a to, že dieťaťu tento blahodarný, ochranný, záchranný a poistný systém zoberieme a odstrihneme. Nie priamo my mamy, ale odborníci v našich pôrodniciach. Odstrihnú mu práve to, čo ako jediné z mála potrebuje, aby sa rýchlo a správne naštartovalo a využilo svoje vlastné zásoby kyslíku a živín na prvé minúty života, kým sa mu jeho vlastný obeh ustáli a rozbehne. Nič iné mu v takejto miere ako pumpovanie vlastnej krvi z placenty nenahradí. Namiesto toho, aby sa využila táto dokonalá a prírodou "premyslená" poistka, beží vystresovaný personál s nehybným dieťaťom do vedľajšej miestnosti, do chladu, reflektorov a prístrojov, kde ho masírujú, odsávajú, oživujú a rôznymi spôsobmi stimulujú. Ani kyslík, ani masáž, ani visenie dolu hlavou, či tľapkanie po zadočku a na koniec pobyt v inkubátore mu nenahradí túto blahodarnú krv. Vlastnú blahodarnú krv, kmeňové a rastové bunky, výživu, minerály, železo a všetko to, čo popisuje reklama na odber pupočníkovej krvi. Všetky medicínske zásahy len "imitujú" a čiastočne nahrádzajú tento odstrihnutý samospúšťací systém, zabezpečený telom matky, placentou a samotným dieťaťom.

Čo viac dodať. Pozerajte, čo sa dialo po pôrode tejto mamičky s pupočnou šnúrou a jej dieťatkom a ako by mala byť medicínska pomoc pomocou a nie náhradou odstrihnutej pupočníkovej krvi. Všetko sa dá robiť na tom istom mieste, kde matka porodila a takým spôsobom, aby pupočník ostal neporušený.

Poučme sa už prosím!

S láskou, BaškaZdroj: 

  • Natasha Hance, 2022. Birth of Elliott Katherine. Youtube [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=0AkMys6UV0E

"Dva krát mysli a raz rež." Asi to autor citácie myslel v inej súvislosti, ale myslím, že sa to sem dokonale hodí:)