Čo určite neviete o bolesti

13.01.2023

Hovorí sa, že pôrod je jediná fyziologická funkcia tela, pri ktorej zažívame bolesť. No, lenže ono to tak úplne nie je. Bolesť môžeme zažívať vlastne pri všetkom, ako je zažívanie, trávenie, ale i vylučovanie, či milovanie. Bolesť nás totižto upozorňuje na to, že niečo nie je v poriadku. Ak nás bolí po jedle brucho, signalizuje nám to zápal, nadúvanie, hnačku, ak nás bolí pohlavný styk, pravdepodobne sa zanedbalo mnoho vecí... a tomuto sa budem dnes venovať, pretože to má dosť dočinenia s pôrodom.

Image by Freepik

Určite ste mnohé zažili bolestivý pohlavný styk. Určite ste sa nad tým asi aj mnohé zamýšľali, "prečo ma to tak bolí, čo sa to somnou deje?" Mohlo to byť nedostatočným uvoľnením, krátkou alebo žiadnou predohrou, nedostatkom vlhkosti, stresom, strachom, zlou náladou, zahltenou hlavou, ale i drsným a neprimeraných zaobchádzaním Vášho partnera, prípadne prebiehajúcim zápalom.

Verím však, že ste mnohé zažili aj to krásne, vášnivé milovanie, plné nehy, lásky, oddanosti, žiadostivosti a vyvrcholenia. Mám pravdu? Určite! A povedzme si, vždy je to milovanie iné, má mnoho podôb, má mnoho intenzity, má rôzne úrovne prežívania. Ale stále hovoríme o milovaní.

Skúsme sa teraz týmito očami pozrieť na pôrod. Viete si predstaviť tento istý scenár? Zlý prístup, málo uvoľnenia, strach, stres, nedôvera, málo intimity a zlé zaobchádzanie? A sme doma. Toto sú presne tie atribúty, ktoré spôsobujú bolesť počas pôrodného procesu. Je totiž pravdou, že samotné otváranie Vášho tela a krčku maternice až tak katastrofálne nebolí, pretože sa v tele uvoľňuje množstvo prirodzených opiátov, ktoré dokážu bolesť eliminovať. Ale nedokážu ju eliminovať, ak je proces narúšaný a ak sa mu nenechá voľný, príjemný a prirodzený priebeh. 

Každá kontrola zo spodu, každé vyšetrenie, každý zásah ako podanie analgetík, infúzie, ale i oxytocínu narúša prirodzený pôrodný priebeh a spôsobuje zbytočnú, kumulujúcu sa bolesť. Užili by ste si milovanie, keby Vám počas toho pichali infúziu? Užili by ste si milovanie, keby Vám stále niekto vravel, čo a ako máte robiť? Nie neužili! Takže verte, že ak budete uvoľnená, v pokoji, budete v príjemnom nastavení a necháte všetko tak, ako má byť, bez ZBYTOČNÝCH zásahov, tak neskutočná bolesť, ktorá sa na nás valí odvšadiaľ, sa neobjaví. Máte totižto vlastný systém opiátov v neopísateľnom množstve, ktoré sú mnohonásobne silnejšie ako morfium. Sú riadené mozgom a prispôsobujú svoju silu tomu, čo sa deje v tele.

"To, na čo sa sústredíte, je to, k čomu smerujete." (Milton Erickson)

A netreba zabúdať na jedno: Ak budete bolesť očakávať, tak sa bolesť dostaví, pretože Vaše telo bude pripravené na bolesť. Vy si svojim očakávaním telo pripravujete a programujete na bolesť a preto bude veľmi reagovať na všetko, čo prichádza. Je totiž zistené, že len 30% z celkovej bolesti, ktorú prežívame, je skutočná. To všetko ostatné je očakávanie bolesti, pamäť a osvojenie si bolesti na základe predchádzajúcej alebo získanej skúsenosti. Dáva Vám to zmysel? Pretože takto to skutočne funguje.


Zdroje:

  • Erickson Institut. (2023). Hypnosis and pain perception. Milton Erickson Institut.

  • Hill, W. (2012). Milton Erickson Wisdom - Pain Control. WendyHill.com