Aj toto môže stáť za problémom v materstve...

30.04.2024

Tie, ktoré má poznáte viete, že ja idem do hĺbky. Nenechám sa odradiť iba daným okamihom, ale pozerám sa dozadu aj vpred a tomu prispôsobujem svoju prácu a pohľad na to, čo môže súvisieť s "problémom", či sa týka dojčenia, nespavosti, apatie dieťatka, Vášho prežívania, pocitu izolácie, nedostatku lásky, nervozity, menejcennosti... Viete, že mnoho z popísaného súvisí opäť a zas, len a len z pôrodom...?

Tam to totižto všetko začína...

Prečo brať do úvahy pôrod?

Viem a chápem, že sa mnohé bojíme pôrodu, chceme to mať za sebou a to často akokoľvek, pretože pôrod je pre mnohé z nás obrovský strašiak. Čo však málokto spomenie, je práve dôležitosť pôrodného procesu, jeho priebeh a spôsob v súvislosti s ďalším obdobím, obdobím šestonedelia a prvých mesiacov až rokov. Málo kto sa naozaj venuje dopadu pôrodu z toho dlhodobého hľadiska. Pozeráme na to, tu a teraz!

Prečo nikto nepovie?

Sme zaslepené bolesťou pri pôrode, že si "kľudne" necháme spraviť cisársky rez, pichnúť veľké dávky opiátov...a v tom strese nás vôbec nenapadá, že sa na jednej strane vyhnem nejakej (nie úplne) bolesti pôrodnej, ale rútim sa do bolesti a nekomfortu pooperačného, popôrodného, ktorého rekonvalescencie je v mnohom dlhšia, ťažšia a drvivejšia ako pôrod samotný?

Že nepozeráme pri tom všetkom na to, že tam v tom celom je aj to dieťa a že aj to dieťa je v tomto procese a pomáha nám?

Že počas medikovaného pôrodu nebudú vyplavené všetky hormóny, ktoré spúšťajú latáciu a to bude mať dopad na dojčenie?

Že počas medikovaného a indukovaného pôrodu sa narúša fyziológia a jednotlivé, na seba nadväzujúce procesy?

Že to, ako potrebuje naše telo prejsť cez jednotlivé fázy pôrodu a neprejde, nie je schopné tak ľahko nadviazať na to, čo od neho potom "očakávame"?

Že je to jediný proces a časť v našom živote, kedy nechceme byť silné, odolné, intuitívne, ženské, posilnené, napojené, zocelené?

Pôrod je začiatok toho, čo príde potom...

Pôrod je začiatok celého materstva, rodičovstva, nášho prežívania, našich pocitov smerom k nám samotným, smerom k dieťaťu, k nášmu partnerovi, k nášmu telu, k životu, k role matky a k sexualite.

Odvíja sa od neho naše celkové prežívanie, hodnota, sebaúcta, pocit dôvery, istoty, naplnenia, spokojnosti, lásky. Pomáha nám oprášiť intuíciu a sebaistotu ak bol pokojný a sebaistý.

Taktiež však odráža pocit izolácie, strachu, únavy, pocitov zlyhania, nedôvery v seba, pochybností, pocitov osamelosti, kedy sa hormóny nerozvinuli do tých obrovských výšok, boli nahradené umelou stimuláciou a môže prichádzať hormonálna medzera, ktorá spôsobuje toto prázdno.

Je začiatkom nášho vzťahu k novej bytosti, k napojeniu sa na ňu, zoznamovanie sa, nadväzovanie vzťahu, porozumenia, napojenia a intuície k vysielaným signálom dieťaťa, ktoré často vnímame slabo a nerozumieme ani jemu a ani sebe. Taktiež to vychádza z odpojenia pri pôrode...

A práve nedostatok hormónov, náročnosť pôrodu, strach, stres, napätie, doplnenie farmakológie spôsobuje mnoho posunu, či už v laktácii, v zretí, v psychomotorike, reakciách dieťaťa, spavosti, reaktibilite, nervozite, ale i nášho možného napojenia na seba a dieťa, načúvanie intuícii a signálom, toho, čo sa nám 9 mesiacov intenzívne vyvíjalo.

Prirodzený verzus medikovaný pôrod má diametrálne rozličný dopad na celé materstvo, našu psychickú a fyzickú stránku, prežívanie, sexualitu a vývin nášho dieťatka a s tým v mnohom a často súvisí to, ako je žena schopná, ochotná, pripravená a nastavená dojčiť a ako je dieťatko schopné, pripravené, ochotné a nastavené sa dojčiť.

Pretože aj toto súvisí s laktáciou a dojčením:

  • bonding áno/nie

  • okamžité prisatie áno/nie

  • prvá hodina po pôrode

  • medikácia a spavosť dieťaťa

  • medikácia pôrodu a rozdýchavanie dieťaťa

  • dotepanie pupočníku

  • skorý kontakt

  • častý kontakt

  • okamžitý kontakt

  • a mnoho iného...

Takže nezabudni, že ako si ustelieme, tak budeme spať a ako svoje semienko zasadíme, takú budeme mať úrodu. Pôrod nie je o tom, čo je tu a teraz, ale má dopad na Tvoj vzťah so sebou, s dieťaťom, na Vaše partnerstvo a je spúšťačom ako úžasnej energie, naplnenia a sily, tak aj presného opaku...tak sa venuj sebe a priprav svoje telo a myseľ na tento okamih, ktorý s tebou ostane po celý život...