Aj takto to občas môže byť...

18.01.2024

Rada mám príbehy, ktoré sa ku mne dostanú, pretože mi často ukážu ďalšie možnosti, cestu, ktorou si jednotlivé z Vás prechádzate, pomáhajú mi pochopiť rôzne procesy a presne ukazujú, ako to celé (ne)funguje...je to pre mňa ďalší kúsok do skladačky puzzle.

Podpora a možnosť oprieť sa o našich najbližších je nielen v procese pôrodu, pre nás kľúčové. Každý z nás potrebuje podporiť v našich plánoch, presvedčeniach a aj pri dosahovaní cieľov. Práve neúspech vychádza najčastejšie z "podkopávania" nášho presvedčenia a viery, nedôvery v naše schopnosti, že niečo dokážeme. Veď to určite všetci poznáte, keď ste za niekým blízkym a dôležitým prišli s novým nápadom, novou myšlienkou, že by ste chceli to alebo ono, skúsiť niečo podniknúť, zmeniť "svet" aké to bolo, ak Vás najbližší podporili – mali ste pocit akoby to išlo všetko iba kývnutím čarovného prútika a som presvedčená, že sa Vám tento sen aj podaril, ak to bol naozaj sen a bol pre vás dôležitý...

A určite si spomeniete na to, ako Vás veľmi zamrzelo, ak ste s nejakou novinou, nápadom, myšlienkou došli a boli ste zosmiešnení alebo bola podkopaná Vaša dôvera, že to je správne, dobré, vhodné, prijateľné... cítite ten pocit? Okamžite sa rozplynulo celé nadšenie a aj keď sa Vám to zdá byť "v pohode" stratila sa akási odhodlanosť, dôvera, nasadenie, pocit správnosti... aspoň na okamih, možno navždy, aj keď sen a túžba ostala.

V pôrodnom procese je to však veľmi kľúčové, pretože presvedčenie ženy nevychádza len z jej rozumu, ale predovšetkým z inštinktu, ktorý sa v nej od počatia začína vyvíjať. Taktiež odráža aj jej predchádzajúce skúsenosti, ktoré môžu byť veľmi dôležité pre jej ďalšie rozhodnutie. Ak rodiaca žena nedostane tú podporu, ktorú od svojho okolia potrebuje, neruší jej to celkovú dôveru, aj keď minimálne a často nie je schopná dosiahnuť pôrod, po akom túži alebo ktorý potrebuje prežiť.

Ak rodiaca žena nedostane tú podporu, ktorú od svojho okolia potrebuje, neruší jej to celkovú dôveru, aj keď minimálne a často nie je schopná dosiahnuť pôrod, po akom túži alebo ktorý potrebuje prežiť.

Príbeh jednej z Vás...

Poznám ženu, ktorá svoje prvé dieťatko porodila u nás na Slovensku, ale potom sa odsťahovali mimo Slovenska, kde už pomerne dlho. To ovplyvnilo samozrejme mnoho, aj ich zmýšľanie, životy a prístup k tamojším spôsobom pôrodu. Tam, kde žijú je bežnou praxou porodiť svoje dieťa v domácom prostredí. Keď žijete v takomto prostredí a je to naozaj bežné a v "pohode", nepríde Vám to po určitom čase ani divné a zatúžite po tom aj Vy, pretože to má obrovské benefity a je to zrazu akási Vaša súčasť (ale o tom inokedy).

Aj tento pár pri druhom tehotenstve zatúžil o bezpečnom a láskavom pôrode v domácom prostredí a komunite v ktorej žil, samozrejme so všetkým, čo to prináša. Aj napriek vlastnému presvedčeniu a možnostiam krajiny, v ktorej žili, boli s dennou pravidelnosťou presviedčaní a jemne zastrašovaní, zo strany blízkych žijúcich tu u nás, obzvlášť maminy tehotnej ženy, aký je to nezmysel, nebezpečenstvo a hazard. O to viac je to dôležité a podstatné, pretože matka tejto tehotnej ženy je pani doktorka a má svoje vlastné presvedčenia, vychádzajúce z našej krajiny, z našich zákonov, z nášho systému, bez ohľadu na to, že krajina v ktorej žije jej dcéra je vyspelá západná krajina ďaleko pred tou našou...Každá z nás, aj napriek vlastným presvedčeniam potrebuje, aby jej najbližší, obzvlášť milujúca matka, podporila naše túžby a priania.

Aká je pointa? Pocit zneistenia a nepochopenia v nás vyvoláva vedome či nevedome určitý blok, ktorý aj keď niečo veľmi chceme, tak u nás drieme. Viete si predstaviť s akou radosťou a odovzdanosťou by táto ženy porodila, ak by súhlas a podporu vlastnej matky dostala tak, ako by chcela? Viete sa do toho vcítiť? Myslím, že veľmi dobre...

A ako to dopadlo? Aj napriek viacerých skúseným odborníkom počas domáceho pôrodu sa jednoducho pôrod stále nerozbehol tak ako mal, hrdlo maternice sa otváralo pomaly až sa dlhé hodiny nič neudialo, po čom sa na odporúčania zdravotníkov mladý pár presunul do pôrodnice. Aj napriek tomu, že to bolo nízkoriziková gravidita, zdravá mladá žena, svoju túžbu bez podpory najbližších nedokáže naplniť a natoľko dôverovať vlastnému telu a rozhodnutiu, že tento blok ovplyvnil priebeh pôrodu. Keďže poznám takýchto prípadov veľa a mnoho aj z úst zahraničných pôrodníkov a dúl, ktorý vedeli v správnom čase ženu podporiť tak, že sa dokázala do pár minút uvoľniť a s absolútnou ľahkosťou následne porodiť, môžem s istotou povedať, že podpora a vhodné slova už počas tehotenstva programujú našu myseľ, či to vnímame alebo nie. Malé semienko sa zaseje tak ľahko a rýchlo, obzvlášť, ak je to pre nás dôležitý človek, ktorého podporu existenciálne potrebujeme.

Nebuďme všetci odborníci na všetko len preto, že to u nás nejako funguje...

Preto všetci, ktorí máte pri sebe tehotné ženy, vážte prosím slová. Pretože tehotná žena nikdy nepôjde proti svojmu presvedčeniu ani do rizika, ktoré by ju alebo dieťatko stálo život. Najväčším rizikom je pre ňu málo podpory a podceňovanie jej schopnosti a možností. Domáci pôrod a pôrod v komunite funguje 10tky miliónov rokov a má menej rizík ako ten nemocničný, preto sa tešte na ďalší článok, pretože práve o týchto benefitoch a rizikách do detailu písať. Tehotná žena ma veľmi silnú intuíciu, ktorá sa jej vyvíja celé tehotenstvo, nikdy by nešla proti sebe a zdraviu...príroda je až príliš dokonalá na to, aby to dovolila.

A tie z Vás, ktoré ste v tomto krásnom požehnanom stave, vyberajte si okolo seba ľudí a prostredie, ktorému môžete dôverovať, pretože to Vám dodá toľko sily a dôvery, že len vtedy budete vedieť dieťatko s ľahkosťou porodiť. A nie všetko musíte vždy zdieľať, chráňte si svoje túžby, lebo len Vy viete, čo je pre Vás najdôležitejšie...

S láskou.