Pupočníková krv / Part. 2

01.08.2021

Nedá mi, nevrátiť sa opäť k téme pupočník. Čím viac o ňom viem, čím viac o ňom čítam, čím viac nad tým celým rozmýšľam, tým to je nad slnko jasnejšie a vlastne, tým menej tomu systému v nemocniciach rozumiem. V ríši zvierat totižto všetko funguje v súlade s planétou. S jej tokom, jej časom, jej rytmom. A my ľudia akoby nestačilo, že čas rýchlo plynie, tak my ešte pridáme. Chceme utlačiť a urýchliť čas situácie a to aj vtedy, ak je to skutočne nevhodné. Nielenže nevhodné, ale škodlivé, zlé a niekedy aj nebezpečné. Všetky zvieratá v prírode vedia ako porodiť a čo vtedy robiť. Vedia ešte aj to, čo určite nerobiť. Sme v mnohom oveľa inteligentnejšie tvory, čo je nám často na škodu. Ale my skutočne nevieme, ako sa v niektorých dôležitých momentoch zachovať.


Zdroj: Ilustrator Petya Zlateva  / TED-Ed


Tí, ktorí nás majú v rukách, pôrodníci, tí by to vedieť mali. Možno aj vedia, ale prečo to častokrát nerešpektujú a nedodržujú? A my ženy, budúce matky? Úplne sme stratili inštinkt a dôveru v seba. Namiesto intuície a ženského zmyslu, ktorý je často vyzdvihovaný ako naša prednosť, tak ten chudák  zmysel v tomto úplne stratil smer. Nie je to len naša chyba, ale chyba systému v ktorom žijeme. Uverili sme, že to samé nezvládneme a preto sa nad tým ani nezamýšľame. Nezamýšľame sa nad tým, či by sme to vôbec zvládli a čo je naozaj to správne, prirodzené a dôležité.

Ale späť k pupočníku. Ostatné cicavce na tejto planéte nechajú pupočník aj placentu v pokoji dokončiť  svoju prácu. Vedia to. Vedia, že je veľmi dôležitý pre štart nového života svojho potomka. Presne vedia ako konať a dávajú všetkému potrebný čas. Ako som už písala v prvej časti, pupočník potrebuje vrátiť dieťaťu to, čo si tam odložilo do rezervy a to je jeho krv, kyslík a potrebné živiny, či bunky. Ale, opomíname ďalšiu dôležitú vec. Dieťa je počas celého tehotenstva napojené na pupočník, kadiaľ sú zabezpečené jeho živiny, kyslík a krv, ktorú aj očisťuje aj okysličuje telo matky. To znamená, že všetky procesy sa deju cez krvné cesty matky a všetko dôležité za dieťatko robí jeho vlastná mama. Pokiaľ je dieťatko v brušku, je napojené na krvný obeh, kyslík a systém svojej matky. Ak však už opúšťa jej lono, začína sa aktivovať jeho vlastný systém a to chce svoj čas. 

Keď dieťa úplne opustí telo svojej mamy, je v tom čase vybavené a zabezpečené dvomi ochrannými systémami, ktoré pre neho zabezpečujú kyslík. Jednou je stále mama a jej obeh, druhé sú štartujúce pľúca novorodenca. Ale to nie je z minúty na minútu, ani zo sekundy na sekundu. Avšak nájdu sa mnohí odborníci, ktorým dotepanie pupočníka nič nehovorí a nepočkajú ten potrebný dostatočný čas. Dôležitý dostatočný čas! Život napĺňajúci alebo ohrozujúci. 

Aby mozog neostal v stave núdze a nebol z nedostatku kyslíka vystavený prvej stresovej záťaži, je dôležité počkať. Počkať na správne naštartovanie pľúc, uzavretie chlopne, ktorá spájala systém dieťaťa so systémom svojej matky a uvedenie do funkčnosti vlastného vnútorného obehu dieťaťa. V opačnom prípade prichádza k deficitu, stresovej reakcií a štartuje sa obranný systém. Avšak obranný systém je v tomto prípade toxický. Nie v tom pravom zmysle slova, ale práve sme spustili prvú úzkostnú a stresovú reakciu dieťaťa, ktorá je žiaľ začiatkom, ale tým nesprávnym. Najhoršie na tom celom je, že pupočník je častokrát odstrihnutý bez upozornenia, bez dôvodu a čo je úplný paradox, následne dieťa musia "nakopávať", oživovať, stimulovať a masírovať. Ale nie preto, že sa v brušku pridusilo, ale preto, že "sa" odstrihol pupočník. Zbytočne urýchlené, nepochopené a protichodné. Robia sa zákroky a intervencie, ktoré vôbec nie je treba a vedu k ďalším intervenciám, ktoré sú ale potom nutné! Nielenže to ide proti logike, zdravému rozumu, ale úplne proti prúdu celého systému a prírody! A to Vám píšem aj svoju vlastnú skúsenosť. Odstrihli pupočník a čudovali sa prečo dieťa nenaskakuje. Chýba mu krv? ...chýba mu 30% krvi? ...nemá okysličený mozog? ...zobrali sme mu rezervy? ...nestihlo sa spamätať? ...nestihlo ukončiť jeden obeh a začať druhý? ...zmeniť svet vody na svet vzduchu lusknutím prsta? ...ak budem princezná Arabela, kúpim si prsteň zázračný...

Prečo sa toto deje v svete možností, informácií, internetu a tých neustále ospevovaných technológií? 

S nepochopením, Baška


Kuknite si aspoň peknú animáciu, ako sme si z niektorými druhmi cicavcov podobní a preto by sme sa nimi mohli a mali v mnohom inšpirovať.. Oni sa totiž na rodzidel od nás neodklonili od zákonov prírody a svojho vlastného tela.


Zdroje: 

  • Aldana, I., Lišiaková, L., & Piziano, V. (2016). ešte netlačte. (1st ed.) W Press.
  • Leboyer, F. (2010). Porod bez násilí. (1st ed.) Malvern.
  • Pearce, J.Ch. (2019). Magické dítě. (1st ed.) Malvern.
  • Ted-Ed, 2017. The three different ways mammals give birth - Kate Slabosky. Youtube [online]. [cit. 2021-08-01]. Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=sz3Yv3On4lE

Čakáme na dokonalého tvora 9 mesiacov, aby sme potom nepočkali pár minút a nedali čas tomu, čo je nesmierne dôležité.... a tým je prvý skutočný nádych.