"Orgasm & Birth" Hm?

13.02.2022

Je to fáma a vymyslená fráza, či je to naozaj skutočnosť? Je mi jasné, že sa tomu veľmi nechce veriť, keď všade naokolo počúvame čo je pôrod za hroznú vec, kde si žena tak veľa vytrpí a aký je veľmi nebezpečný a bolestivý. V spojitosti s prežívaním extázy je to až príliš neprijateľné. 

Ale čo ak predsa?


Zdroj: orgasmicbirth.com


My ľudia sme inak veľmi zvláštna sorta. Veľmi túžime po tom, aby sme sa mali fajn a keď to tak konečne je, zdá sa nám to divné a čakáme, kedy sa to všetko zrúti a pokazí. Prečo? Prečo veríme viac tomu zlému, ako tomu dobrému? Prečo len neprijmeme fakt, že nám môže byť krásne, že môžeme byť šťastní a zdraví zároveň? A  verte mi, že pôrod bez bolesti je skutočný a je nám bližšie, ako si myslíme. A nielen bez bolesti, ale aj s poriadnou dávkou extázy. Čítajte ďalej!

Som čím ďalej tým viac presvedčená o tom, že to dokážeme my všetky. Naše telá a každá jedna žena je na tento transcendentný zážitok stvorená. Niektorá hneď na prvý krát, iná na druhý alebo tretí a niektorá až v ďalšom živote. Orgazmický pôrod je totižto v hlave. V našej naučenej, neustále kontrolujúcej, plnej strachu, predsudkov a pocitu nebyť iná. Máme osobný problém nevystupovať z radu a so strachom, čo si o mne iní a prítomní pomyslia. A toto všetko nám bráni tomu, čomu sme prirodzene predurčené. Extáza a orgazmický pôrod je to v tejto dobe stále veľmi kontroverzná téma, ktorá vyvoláva nedôveru, úžas, strach, pocit zosmiešnenia, neistotu, chcenie a zároveň aj nechcenie, možno až odpor si tým prejsť. Asi práve preto je táto téma pre mňa taká príťažlivá a zaujímavá.

Veľa rozmýšľam, nad všetkým. Čo sa deje okolo nás, čo sa deje v nás a kam sa podelo všetko prirodzené a jedinečné vychádzajúce z každej bytosti. Čo všetko na nás tlačí, aby sme boli takí alebo onakí, robili to alebo ono, pripadne čo je správne alebo nesprávne a presne podľa pravidiel našej spoločnosti. Niekto alebo niečo nás bude odsudzovať, pretože sme takí akí sme? Báť sa byť sám sebou a chcieť takýto zázrak s obavou, čo si iní pomyslia, keď sa to nebodaj stane? Žiaľ áno. Aj ja by som rada a ako veľmi, ale v kútiku duše mám strach a pocit hanby. Prečo? Pretože doba a ľudia v nej to takto zariadili a ja aj keď viem, že je to prirodzené, správne a tak veľmi dôležité pre cestu a rast ženy z dievčaťa v zrelú, silnú, jedinečnú a zároveň láskyplnú matku, neviem prekročiť sama ten pocit a odvahu oddať sa tomu tak, aby som mohla povedať, že mi je jedno, čo na to iní. Je to príliš osobné, intímne, neskrotné a živé, až mi to naháňa vážne strach len na to pomyslieť. Niekedy som nerozumela ženám, ktoré boli schopné porodiť v intimite a samote na kraji lesa, mimo dediny či svojho kmeňa. Dnes tomu rozumiem. Je to tak intímny zážitok, ktorý nepotrebuje žiadne oči, ani uši, či dušu navyše.

To, ako telo funguje pri možnosti a schopnosti orgazmického pôrodu, je okrem "vypnutia" našej hlavy aj vhodná pozícia. Najvhodnejšia je v predklone, kedy dieťa môže hlavičkou stimulovať bod G, odhliadnuc od toho, že si netlačíme na hrádzu, využívame silu gravitácie a piestový systém vlastnej maternice. Príroda to ma príliš dokonalo vymyslené, aby sme to my ľudia mohli akokoľvek vylepšiť. Ale táto fotka hovorí o tom, že proti gustu žiaden dišputát a vidíte to tiež? Všetko je možné!


Zdroj: visualizingbirth.org.

Tak veľmi sme sa odklonili od všetkého zdravého a prirodzeného, že nevieme ako jednoducho a lacno priviesť na svet vlastné deti. Patriarchát napáchal viac zlého ako dobrého. Ženy nemali možnosť študovať, tobôž nie v oblasti medicíny a náboženstvo prevzalo štafetu pri pôrodoch. Ženskú ruku, um, cit, skúsenosti, empatiu, svoj vlastný pôrodný prežitok a spolupatričnosť nahradili biele plášte, ktoré sa sústredia na výsledky technológií a silu vlastného ega miesto zdravého rozumu, čo je len na škodu ďalším generáciám. 

Neustále zatajovaná a popieraná informácia, že domáce pôrody sú to najbezpečnejšie a v konečnom dôsledku najlacnejšie, je len ďalším prejavom egom riadenej civilizovanej spoločnosti. Nehovoriac o ďalších pozitívnych aspektoch ako rýchlejšia rekonvalescencia, menšie riziko depresií ako aj úmrtnosti novorodencov, menej poranení a novorodeneckej žltačky, rýchlejší nástup, dĺžka a kvalita tvorby mlieka sú pozitívami domácich pôrodov. Nehovoriac o pokojnom a láskyplnom prežívaní matky a jej dieťaťa.        

Tehotenstvo je jeden zázrak a dokonalosť prírody. A ako mu môžeme pomôcť, tak mu môžeme aj poškodiť. Hlavne počas neho je dôležité komplexne pozerať na každý aspekt, ktorý nás môže posilniť, vyživiť, zrelaxovať, nabiť, zoceliť a zároveň zjemniť ako nastávajúcu matku, milujúcu partnerku a silnú rodiacu ženu. Myslím, že konečne nastal čas vrátiť pôrod nám ženám a osláviť každý jeden z nich ako spoločenskú udalosť. S úctou, rešpektom, láskou, dôverou, nádejou a vierou v ženu samotnú, jej dieťa a dôležitý systém rodiny.

 A vtedy je najväčšia šanca, aby sa extáza a zážitok pôrodu v plnej miere dostavil.

Tak čo, aj Vám sa to zapáčilo?

Rozmýšľajte, Baška



Zdroje:

  • Davisova, E., & Pascali-Bonarova, D. (2014). Orgasmický porod. (1st ed.). Argo.
  • Davis, E. & Pascali-Bonaro, D. (2008). Orgasmic Birth: The Best-Kept Secret. Documentary movie,

"Není rozdílu mezi tělem a duší, rozkoší a bolestí, mezi mnou a jím. Extáze je oceán, který nás všechny unáší"  (U.F., 2014)