Naše hormóny

31.03.2021

Ale ako to s tými našimi hormónmi vlastne je? V tele nás všetkých sa v rôznych životných situáciách uvoľňujú hormóny a to buď anabolické telu prospešné hormóny alebo katabolické telo narúšajúce hormóny. Negatívne postoje, myšlienky, strach, stres, bolesť a úzkosť vyvolávajú v tele vysoké hodnoty adrenalínu a katecholamínu. Tie môžu narušiť našu rovnováhu a viesť k zhoršeniu zdravia. Sú však veľmi potrebné práve v okamihoch dôležitých pre prežitie, kedy treba okamžite konať a to pre možný útok alebo útek. Naopak pocity šťastia, lásky, dôvery, radosti a očakávania sprevádzajú hormóny ako oxytocín, celý rad endorfínov, prolaktín a morfín, ktoré práve v období tehotenstva, ale hlavne počas pôrodu, dosahujú v tele ženy najvyšších hodnôt v jej živote. Otázkou ostáva, prečo sa tak dokonalý, prírodou namiešaný účinný kokteil nahrádza niečím umelým, čo má žiaľ mnoho zásadných a negatívnych dopadov ako na matku, tak aj jej dieťa?

Zdroj: Dreamstime.com


Francúzky pôrodník Michel Odent zdôrazňuje dôležitosť prirodzených, telu vlastných hormónov pri pôrodnom procese. Obzvlášť, hypofýzou produkovaný oxytocín sa považuje za hormón lásky, ktorý sa uvoľňuje pri vzrušení, pohlavnom styku, taktiež pri bondingu a je nenahraditeľný práve pre pevnú väzbu matky a jej dieťaťa. Rovnaký hormonálny kokteil je vylučovaný počas milostného aktu ženy, počas pôrodu a vrcholí dojčením narodeného dieťaťa. Tento oxytocínový trojuholník začína orgazmom, neskôr láskyplným narodením očakávaného dieťaťa a končí najlepšie samoprisatím a následným dojčením, kedy sú v tele ženy vylučované presne tie isté hormóny ako pri samotnom orgazme, ktorý bol na začiatku celého počatia.

Vrcholným aktom maximálneho uvoľnenia, dôvery a prepojenia ženy s jej vnútornou silou môže viesť k orgazmickému pôrodu, čo je považovaný za najúžasnejší a zatiaľ stále veľmi ojedinelý zážitok. 

Když o svém porodu vyprávým, tu část o orgazmu vynechávám. Lidé většinou nevědí, že je to možné, a mysleli by si, že jsem se asi úplně zbláznila.

(Virginia W.)

V jednej z ďalších častí sa téme orgazmického pôrodu budem dopodrobna venovať. Takže ak Vás táto téma zaujíma alebo premýšľate, ako je to vôbec možné, tak si to určite nenechajte ujsť. Je to dokonca oveľa možnejšie, ako by sa Vám mohlo zdať.

Posielam oxytocínové objatie,

Baška



Zdroje:

  • Davisová, E., & Pascali-Bonarová, D. (2014). Orgazmický pôrod. (1st ed.). Argo.
  • Hawkins, D.R. (2017). Moc verzus síla. (2nd ed.). Euromedia Group.
  • Monganová, M. F. (2010). Hypnoporod. (1st ed.) Triton.
  • Odent, M. (2013). Přirozené funkce orgazmu při milování, porodu a kojení. (1st ed.). Maitrea.

Prežiť pôrod v extáze? A prečo nie?