Mlieko, mlieko, mlieko...?

21.07.2022

Mám pocit, že téma materského mlieka je dnes veľkou tlakovou vlnou na každú jednu nastávajúcu mamu... Nie je tomu tak dávno, kedy sa materské mlieko považovalo za niečo skazené, obzvlášť kolostrum, ktoré bolo určitý čas považované za škodlivé a bolo matkám odobraté a zneškodnené. Taktiež bola doba, kedy matka mohla dojčiť až potom, ako bol uskutočnený cirkevný rituál. Priemyselná revolúcia doniesla nové vymoženosti a s tým aj umelú mliečnu náhradu, ktorá za posledných 50 rokov značne prevalcovala dojčenie, ktoré ním bolo nahrádzané, aj keď to nebolo potrebné. V posledných rokoch sa opäť vraciame spať k pôvodnému a začíname využívať dary nášho vlastného tela, čím je aj materské mlieko a dojčenie dieťaťa.


Avšak, tak ako to vždy býva, ľudstvo ide z jedného extrému do druhého a ako ešte nedávno bolo umelé mlieko považované za výbornú voľbu každej matky a to aj tej, ktorá mala mlieka neúrekom, dnes, po mnohých výskumoch, poznatkoch a štúdiách, sa karta obracia a začína tlak z opačného konca, a to je tlak na dojčenie a matky samotné. Verím a vnímam, že ženy dojčiť chcú, avšak sú veľmi poznačené stereotypmi doby a svojej rodiny. Často počúť vetu "moja mama nedojčila, nebudem ani ja", prípadne "v našej rodine sa nedojčí, lebo nemáme mlieko". Avšak tlak toho, ako je mlieko úžasná tekutina a ten najlepší zdroj výživy pre každé dieťa, obzvlášť pre deti predčasné, sa my ženy o to viac dostávame do obrovského tlaku. Prečo ? lebo sa to nedeje všetko v takom prirodzenom a normálnom režime. Prechádzame z jedného extrému do druhého a nikto ženu neučí a nevedie od detstva k tomu, že je to prirodzené, že to každá určite a bez väčších problémov dokáže. Ak bola nastávajúca matka ako dieťa na umelom mlieku, jej vlastná mama ju chlácholí tým, "veď nič sa nedeje, ty si bola na umelom a si tu. "

Taktiež v nemocniciach, aj napriek obrovskej snahe a podpore laktácie cez inštitúcie dojčenia, je na oddeleniach šestonedelia slabá podpora a čas na riešenie laktácie. Žiaľ mnohé názory jednotlivých pracovníkov sa líšia aj v rámci jednej smeny. Chýba personál, často sú sestričky aj laktačné sestry zavalené z každej strany inou prácou a pokiaľ mamina nepýta pomoc, často ostáva na dojčenie sama. Ako sa to však majú ženy naučiť?

Mnohé maminy s tými tzv. "problémovými prsníkmi a bradavkami" sú odpísané často už na začiatku, kedy samotný gynekológ pri prehliadke matku zarazí. "že s takýmito prsníkmi dojčiť nebudete..." ČO TO VŠAK PRE KAŽDU JEDNU MAMU ZNAMENÁ? Obrovský šok a blok často aj na celý život.

Avšak problém nastáva vtedy, keď matka zúfalo chce dojčiť svoje dieťa, má žiaľ nedostatok informácií, málo času personálu a ono sa to z mnohých drobných dôvodov nakoniec nepodarí. Prichádzajú výčitky svedomia a pochybnosti o sebe samej, čo vedie k ďalšej nedôvere a tomu, že " som zlá matka" veď sa neviem postarať o svoje dieťa.

Samozrejme, pomaly sa aj inštitúcie a odborné kruhy snažia viesť osvetu dojčeniu. Ale stále to nemajú ženy tak bezprostredne na dosah a prístupné, čo často nechávajú na náhodu v zmysle " veď nejako to snáď zvládnem". Tu by som sa rada zastavila a vyzdvihla dôležitosť informácií, postupov a podpory laktácie a dojčenia ešte pred samotným pôrodom. Dojčenie je súčasť celého reprodukčného systému a nadväzuje na pôrod, to znamená, že sa to nedá naučiť neskôr, ani potom, prípadne, až keď bude už zjavný problém na svete. Ak sa nám doma pripáli cibuľa, zväčša je už neskoro a treba začať od začiatku, avšak mnoho vecí sa na to nabaľuje (deti kričia, že sú hladné, muž cíti spálený pach v celom byte a vy ešte musíte poriadne vydrhnúť hrnicec:). Preto je veľmi dôležité vedieť, do čoho mamina ide, ako si pomôcť v situáciách, aby sa mlieko čo najskôr rozbehlo, čo  a prečo sa odďaľuje nástup laktácie, ako na spavé dieťatko, aké sú techniky satia, techniky dojčenia, čo všetko má v sebe materské mlieko a na čo všetko to je vhodné, ako držať dieťatko, aké polohy zvoliť, keď je dieťatko ešte slabé, prípadne ako zistíme, či je hladné, či máme dostatok mlieka, taktiež ako na zapálené prsníky a mnoho, mnoho ďalších dôležitých informácií, pretože toto všetko Vám pôjde hlavou, keď budete ležať po pôrode na oddelení šestonedelia a z nejakého dôvodu sa nejaká  tá chybička v tomto celom vyskytne. Čím menej informácií pred pôrodom, tým viac otáznikov po pôrode. Taktiež si vhodnou prípravou môžete ošetrovať prsníky ešte počas tehotenstva a pomôcť plochým alebo vpáčeným bradavkám, ak budete mať tie vhodné a RELEVATNÉ informácie a celkovú prípravu. 

 A čo všetko podporuje dojčenie a materské mlieko?

  • materské mlieko nemá žiadnu konkurenciu
  • podporuje dozrievanie črevných baktérii
  • je dokonalo prispôsobivé prostrediu 
  • prispôsobivé požiadavkám dieťaťa
  • pomáha pri liečba nádorov
  • zabezpečuje "imprinting"
  • zmierňuje koliky
  • je ako liečivo
  • Obsahuje:
  • živé kmeňové bunky, vitamíny, oligosacharidy, imunoglobulíny, melatonín na spánok a ukľudňenie dieťaťa a mnoho iného

Prečo je dôležité sa na dojčenie naozaj dopredu pripraviť?

Vyhneme sa drobným chybičkám, ktoré môžu vyústiť:

  • do zlej a bolestivej techniky satia
  • štrajku a nespokojnosti bábätka
  • zápalu prsníkov a bradaviek
  • plným prsníkom s hrčami
  • nedostatku mlieka
  • do straty mlieka
  • pocitu zlyhania
  • vyčerpania

S láskou, Baška


Zdroje:

  • Atkinson, R. L., Atkinson, R. C., Smith, E. E., Bem, D. J., Nolen-Hoeksema, S. (2003). Psychologie. (2nd ed.). Portál.
  • Cupaník, V., Záhumenský, J., & kol. (2017). Sprievodca tehotenstvom. (2nd.ed.)
  • Galková, E., & Dobišová, I. (2022). Inštitút dojčenia.
  • Kuchtam, M. (2002). Syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia u detí - SIDS. Neurologie pro praxi. (3). 138-142.
  • Roľková, H. (2022). Diagnostika detí a dospelých. PEVŠ.

Každá mamina sa rozhoduje sama o tom, či chce alebo nechce dojčiť svoje dieťatko a tak je to v poriadku.