Je miesto pôrodu dôležité?

28.02.2021

Ženy odpradávna využívali svoju obrovskú vnútornú silu ženského tela a dary prírody. Múdre a skúsené ženy, ktoré sa nielen vďaka vlastným skúsenostiam, ale aj skúsenostiam svojich predkov stávali láskavými, podporujúcimi, trpezlivými a rešpektujúcimi sprievodkyňami tým zázračným okamihom zvaným pôrod. Tieto vedmy vedeli pomôcť tými najprirodzenejšími prostriedkami s rešpektom a úctou k rodiacej žene a dnes sú opäť pri pôrodoch dôležité, očakávané a vyhľadávané. Nie nadarmo Michel Odent podporuje návrat týchto múdrych a skúsených žien k pôrodom, kedy vyzdvihuje, že výlučne ony jediné by mali sprevádzať matku na jej ceste k vytúženému dieťaťu. Ženy s vlastnou pôrodnou skúsenosťou, ženským intuitívnym telom, cítením, poznaním, empatiou a úctou voči druhej žene, pretože len vďaka vlastnej skúsenosti vieme byť natoľko empatické k inej žene, ako je to len možné a potrebné. 


Ideálne miesto pre pôrod

Pôrody sa odnepamäti uskutočňovali v prostredí, ktoré žena dobre poznala, kde bola v bezpečí a pohodlí. V prítmí, tichu a teple, obklopená skúsenými ženami, láskou, nehou, pochopením a časom. Toľkým časom, koľko ho sama potrebovala. Od malička bola vedená načúvať svojmu telu, rešpektovať ho a dôverovať mu. Tu môžeme nazrieť do ríše zvierat, pretože máme s nimi mnoho spoločného. Tým najdôležitejším pre hladký a ľahký pôrod je láskyplné, bezpečné, tiché a teplé prostredie. Ak sa pozrieme ako rodí náš domáci miláčik, vieme, že potrebuje pokoj, ticho a intimitu. To isté potrebujeme aj my ženy, aby sa vedel rozvinúť náš inštinkt, ktorý vedie k hladkému a rýchlemu pôrodu.

Voda je zázračným sprievodcom celého procesu pôrodu

Voda, voda, voda!

Blahodarné účinky vody, hydroterapia, sprcha, kúpeľ a jeho teplo, navodenie úplného pokoja, tlmiace účinky, ponorenie sa do nej a nadnášanie, láskanie a hojdanie je tým najlepším pomocníkom pri pôrode Vášho bábätka. A nielen to, voda a pitný režim je veľmi dôležitý pre rodiacu matku. Veď aj dieťa samo je dlhé mesiace v tejto nenahraditeľnej tekutine.


Ako dlho ešte bude trvať, kým sa podmienky pôrodov prispôsobia potrebám nás žien?

Na Slovensku iný pôrod ako ten v nemocnici nie je legislatívne možný. Sú medzi nami ženy, ktoré by to zvládli aj v domácom prostredí tak, ako je to dovolené v iných krajinách. Podľa zahraničných štúdií majú najnižšiu úmrtnosť novorodencov práve v tých krajinách, kde je najvyšší počet domácich pôrodov a minimálny počet využitia lekárskych a medicínskych zásahov. Nie je to paradox? Nie. Tehotenstvo nie je choroba. Je to prirodzená súčasť našich životov a každá žena má nárok na to, aby sa rozhodla, ako a kde porodí svoje dieťa.

Rodenie je rovnako intímne ako milovanie, potrebuje súkromie, podporu a nehu. Nie je to šport s divákmi a Váš partner nie je tréner. Je to životná cesta pre Vás a vaše dieťa. (Suzanne Arms)

Aj napriek týmto nepriaznivým podmienkam, ktoré poskytuje naša rodná vlasť sa budem snažiť o to, aby bol Váš pôrod vo Vašich rukách. Odovzdám Vám všetko dôležité, čo by ste o pôrode, ale hlavne o schopnosti Vášho tela mali vedieť, navediem Vás k dôvere v seba a naučím Vás všetky techniky, ako prežiť krásny a prirodzený pôrod bez zbytočných zásahov.

Baška



Zdroje:

Dunn, P.M. (1994). Dr Grantly Dick-Read (1890-1959) of Norfolk and natural childbirth. Archives of Disease in Childhood, 71, 145-146.

Monganová, M. F. (2010). Hypnoporod. (1st ed.) Triton.

Odent, M. (1995). Znovuzrozený porod. (1st ed.). Argo.

Odent, M. (2013). Přirozené funkce orgazmu při milování, porodu a kojení. (1st ed.). Maitrea.

Odent, M. (2014). Porod a budoucnost Homo sapiens. (1st ed.). Maitrea.