"ešte netlačte"

01.12.2020

Tri autorky, milujúce matky a ženy, ktoré vďaka svojim skúsenostiam s ich vlastným pôrodom začali pátrať po tom, prečo? Prečo je stav v našich nemocniciach tak katastrofálny? Prečo som musela prejsť tým, čím som prešla? Prečo to, čo je u nás nadštandard (otec pri pôrode) je zrnko toho, čo ponúka alebo čo by mala ponúkať pôrodnica v 21. storočí? Už samotný úvod upozorňuje na to, že táto kniha nie je návodom na ľahký, dokonalý a šťastný pôrodný zážitok, dokonca nie je ani žiadnym usmernením. Ani nemá v pláne nikoho uraziť, vyľakať alebo odradiť. Doslova mapuje realitu prístupov a postupov slovenských pôrodníc a popisuje skúsenosti a osobné príbehy žien z celého Slovenska. Odráža a poukazuje na štatistiky toho, ako a čo všetko sa rutinne a bez dôvodu v našich nemocniciach deje.


Zdroj: Mono.sk


Matky, ktoré chcú s láskou priviesť svoje dieťa na svet, majú častokrát mylné alebo neucelené informácie o postupoch a krokoch v nemocniciach. Postupoch, ktoré sa vykonávajú zväčša rutinne, s heslom "keby niečo" alebo "mamička urobíme to pre istotu"! Žena prejde návštevou nemocnice, dostane aj základné informácie, ako a čo sa bude diať, avšak realita býva častokrát iná. V prípade, že sa matky dobre pripravia na svoj veľký deň, absolvujú prípravu, čítajú všetko možné aj nemožné, majú svoj plán, očakávania, pozitívny prístup, sú od začiatku odradené, nevypočuté, vykoľajené a nad ich prianiami alebo preferenciami len mávne nemocničný personál rukou. Samozrejme, že sú nespokojné. Opomíname totižto v prvom rade jeden fakt: žena nie je tehotenstvom chorá! Nestala sa z nej tehotenstvom pacientka a pôrod nie je patologický jav, operácia, ani nádorové ochorenie. 

Sme dokonalé bytosti

Žena je geneticky a evolučne pripravená a vybavená počať, porodiť a vychovať svoje dieťa. Prečo nemá práve ona právo rozhodovať o tom, ako to celé urobí? Poprípade, prečo nie sú rodiace ženy rešpektované počas procesu pôrodu? Prečo sa nepozrieme ako rodia zvieratá okolo nás? Potrebujú zverolekára? Mnohokrát ani nezistíme, že mačka od susedov porodila svoje mačence do kríkov. Všetko je to totižto v kľude, bez povšimnutia v súlade s prírodou, jej výbavou a inštinktom. Ona nepotrebuje radiť ani pomáhať, ba dokonca ani asistovať alebo šepkať, kedy má tlačiť a kedy nie. A často rodí nie jedno alebo dve, ale oveľa viac svojich potomkov. Všetky tieto rady, zásahy a usmernenia nemajú pri pôrode vôbec svoje miesto! Pozor, samozrejme patrí sem len situácia, ak je dieťa aj žena v absolútnom poriadku, zdravá a tehotenstvo nie je patologické ani rizikové! Avšak takýchto tehotenstiev je viac ako 90%. Tak prečo toľko nežiadúcich a častokrát kritických intervencií? Och, zase som sa nechala uniesť. Spať ku knihe:)

Ticho, pokoj, prítmie, láska...a čas. Nestojí nič a ponúka tak mnoho...

Kniha je dobrým míľnikom a odrazovým mostíkom pre nás všetky, ale v prvom rade pre tých, ktorí s tým majú dočinenia najviac. Zobuďme sa už! Sme 30 rokov po páde prísneho režimu a prístup k zahraničným autorom, publikáciám, štúdiám, názorom, odporúčaniam, výskumom a štatistikám máme na dosah a všade naokolo. Existujú kongresy, vedecké konferencie a informácie k nám prúdia z celého sveta. Treba nám ešte niečo? Áno, prostý sedliacky rozum a chcieť veci zmeniť! My matky a rodiace ženy voláme po zmene! Prosím, dajte nám dôveru že to čo robíte, robíte s láskou, že Vám Hippokratová prísaha niečo hovorí, veď Vy sami ste sa ňou podpísali. A vždy stačí začať od seba. Ak začne jeden, pridá sa ďalší a spolu vieme zmeniť pôrody v krásne zážitky a poviem to aj inou rečou: "Ak budú ženy spokojné, platiť Vám za to budú násobne. Nehovoriac o oteckoch..."

A čo je skvelé, tá veľká zmena nič nestojí. Ticho namiesto búchania dverí a hlučnej manipulácie s matkou, pokoj namiesto rušenia rodiacej ženy bez zaklopania alebo vtrhnutia do miestnosti, prítmie namiesto reflektorov a ostrého svetla v intímnych chvíľach, lásku, či láskavé slovo namiesto kričania a urážania, dotepanie pupočníka namiesto straty kyslíka a následného oživovania, telo na telo a okamžitý bonding namiesto merania a váženia. Tu je aj otázka na zamyslenie: "O koľko dieťa priberie a narastie za pár hodín?" jedná z relevantných odpovedí: "Ak sa dieťatko dobre vyprázdni na tele matky, tak bude váha ešte presnejšia!" A to najdôležitejšie je čas! Ten drahocenný čas, ktorý sme rešpektovali 9 mesiacov, tých 9 dlhých mesiacov! Prečo sa teraz počas pôrodu a toho najdôležitejšieho okamihu, ktorý je pre matku a jej dieťa nesmierne kľúčový, potrebujeme tak ponáhľať?



Kniha popisuje okrem názorov, postojov a reálnych skúseností žien, ich tráum, ktoré sú boľavé aj po rokoch, aj nič priamo nehovoriace a častokrát nezmyselné zákony, zovšeobecnené, nejasné a nešpecifické. Ďalej názory a rozhovory s odborníkmi, docentom Jozefom Záhumenským, dnes prednostom na gynekologicko - pôrodníckej klinike v Bratislave, docentom Jozefom Haštom, naozaj uznávaným a dôležitým členom psychiatrickej obce na Slovensku, ako aj doktorkou práva Jankou Debrecéniovou presadzujúcou rovnosť, ľudské práva a antidiskrimináciu. Ďalej tu sú viaceré výskumy a štúdie, odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorú tiež slovenské pôrodníctvo v mnohom nenasleduje.

Takže, ak chcete mať naozaj jasno maminy a ockovia, ako to u nás skutočne funguje, páči sa. Knižka "ešte netlačte" Vás môže taktiež na veľa vecí pripraviť. Keď som to čítala ja, čo som bola po dvoch deťoch a dvoch rôznych pôrodoch, bola som v tom čase veľmi prekvapená. Avšak ešte raz vyzdvihujem a ďakujem, česť všetkým osvieteným výnimkám, novým prístupom, iným postupom a láskavým ľuďom, ktorí svoju prácu naozaj robia s láskou a porozumením. 

A možno len posledné poviem na úplný koniec, ak budeme pripravené na všetko, vieme veľa vecí zmeniť. Aj v danom okamihu. Tu a teraz. Vedieť povedať nie.

Držím Vám palce,

S láskou, B.



Zdroje:

Aldana, I., Lišiaková, L., & Pizano, V. (2016). ešte netlačte. (1st ed.) W Press.

Dunn, P.M. (1994). Dr Grantly Dick-Read (1890-1959) of Norfolk and natural childbirth. Archives of Disease in Childhood, 71, 145-146.

Leboyer, F. (2020). Porod bez násílí. (1st ed.). Malvern.

Odent, M. (1995). Znovuzrozený porod. (1st ed.). Argo.

"A možno len posledné poviem na úplný koniec. Ak budeme pripravené na všetko, vieme veľa vecí zmeniť. Aj v danom okamihu. Aj tu a teraz. Vedieť povedať nie." B.