5 omylov v modernom pôrodníctve
Najväčšou chybou je asi nahrádzať prirodzené prostriedky tými umelými. Už si mnoho odborníkov z oblasti pôrodníctva uvedomuje, aké zbytočné zásahy sa dejú okolo rodiacej ženy. POZOR, rodiacej ženy s nízkorizikovou graviditou. Nie všetko s čím prichádza moderná medicína je pre prospech veci. A to platí hlavne v pôrodníctve, pretože na rozdiel od iných ochorení, tehotenstvo a pôrod nie je choroba. Je to zdravý fyziologický proces, taký ako všetky ostatné, ktoré sa dejú v našom tele. Tak prečo hovorím o omyloch? Pretože tak, ako nevieme premôcť prírodu a nevieme zastaviť počasie, vytvoriť inteligentnú a samostatne mysliacu bytosť, nevieme ani "vylepšiť" pôrodný proces. A tu je 5 vecí, o ktoré sa snažíme, ale márne. Všetko je potvrdené vedecky a na základe mnohých štúdii, ktoré uvádzam v závere.
Image by storyset on Freepik
Máme vlastný, ale dávajú nám umelý.... OXYTOCÍN
Viem, bol vytvorený pre prípad, že by nám to nefungovalo, ale ono to nefunguje, pretože podmienky nie sú priaznivé a taktiež si myslíme, že nám pomôže umelý, ak sa niečo po to.... Ale ten funguje s tým rozdielom, že sa neprispôsobuje ničomu, čo sa deje v našom tele a už vôbec nekomunikuje s mozgom, ako ten prirodzený, ktorého za normálnych okolností mozog reguluje podľa celkového stavu. Mozog ale túto streknutú dávku syntetiky takto neriadi, pretože to nevie. Čo je však problém, že po podaní syntetického pitocínu, sa v tele matky nachádza taká vysoká hladina, že kontrakčná činnosť natoľko pumpuje maternicu, že býva často príliš unavená, prekrvená a prichádza tak k nadmernej záťaži a krvácaniu. Prirodzený oxytocín má okrem iného po pôrode tú najvyššiu hladinu v tele ženy, pretože je dôležité, aby sa rozbehla materská väzba a iniciácia dojčenia a to sa s umelým pitocínom nedeje. Ten práve spôsobuje oneskorený nástup laktácie a možnú triašku.
Dokonalý kokteil, ale dostávame náhradu... ANALGÉZIA
Naše telo ruka v ruke vytvára ako oxytocín, ktorý spôsobuje otváranie krčku maternice a kontrakčnú činnosť, tak aj množstvo opiátov, ktoré tlmia bolesť. Tie riadi mozog, ktorý reaguje na kontrakčnú činnosť a jeho intenzitu, a ako stúpa hladina oxytocínu, tak tomu prispôsobuje aj hladinu utlmujúcich hormónov. Tieto prirodzené opiáty známe ako endorfíny majú niekoľko násobne väčšiu silu ako morfium, čo ak sa zamyslíme, tak máme vyhraté. Prečo nám, ale potom tieto analgetiká dávajú? Pretože telu vlastný systém funguje tak ako má vtedy, ak ho necháme, aby mohol fungovať tak ako má. Ak mu však strekneme jedno, potom zväčša treba streknúť aj to druhé...potom tretie a tak ďalej. Často práve prvým narušením celého procesu narúšame jeho prirodzený priebeh a systémy, ktoré na seba nadväzujú a spolupracujú. Potom treba umelo dopĺňať jedno alebo druhé, prípadne oboje a kolotoč je na svete.
Zakážu nám piť alebo jesť, tak nám dajú aspoň... INFÚZIE
Aj WHO odporúča dostatok pitia a jedla počas pôrodného procesu, pretože naše telo potrebuje hydratáciu a energiu na to, aby vedelo porodiť dieťa. Ak mu ju nedodáme, telo bude unavené a na konci nebude mať silu na vytlačenie dieťatka. Ono je to telo aj v tomto prípade výborne pripravené a opäť nič nenecháva na náhodu, pretože si až tak veľa toho počas pôrodu nepýta. Až tak veľa jedla ani pitia nepotrebuje a jeho samoregulujúci systém sa tesne pred pôrodom vypýta buď na veľkú toaletu, alebo sa môže žena pred pôrodom aj vyvrátiť. A prečo sa vlastne nemôžeme najesť a napiť, ale v prípade núdze dostaneme hydratáciu v podobe infúzie? Keby sme nakoniec skončili na operačnom stole... ale opomíname jeden fakt, človek po autonehode prevezený okamžite na sálu tiež asi nerátal s urgentnou operáciou a určite čiastočne najedený a napitý bude, nehovoriac o tom ,ak ide niekto z veľkej oslavy, kde bolo hojne čo do jedla a pitia. A v tomto prípade ho vedia okamžite operovať, len je to spojené s viacerými opatreniami...
Ešte je čas, ale ved' dajme jej... VYVOLÁVAČKU
Jedným zo zásadných omylov dnešnej doby je vyvolávať bezdôvodne pôrod. A ak za dôvod všeobecne považujeme LEN "kalkulačkou" vypočítaný termín, tak robíme obrovskú chybu. Zoberme si také paradajky. Ak rastú v skleníku, dozrievajú oveľa skôr ako tie pod holým nebom. Minulý rok som tie isté paradajky sadila tým istým spôsobom, z tej istej odrody a tento rok mi dozrievajú o 4 týždne neskôr, pretože je chladnejšie leto. Už rozumiete? Nie všetky ženy majú rovnaký priebeh tehotenstva, rovnaký cyklus, rovnakú stravu, výživu, oddych, regeneráciu a sú spojené z dvoch úplne odlišných buniek. Prečo si myslíme, že všetky tehotenstvá musia skončiť na deň rovnako? A to nie je normálne. Ani vlasy nám nerastú rovnako rýchlo, tak prečo dieťatko? Hlavne každé telo ženy aj každé dieťatko vie, kedy je čas. Ak sa tak nedeje, tak čas ešte nenastal. Tesne pred pôrodom v tele ženy prebiehajú určité zmeny, ktoré pripravujú telo na pôrod a majú za úlohu jeho jednoduchý a prirodzený priebeh. Aj organizmus dieťaťa ešte potrebuje čas na to, aby bolo nielen na fyzickej a biologickej, ale i na emočnej úrovni pripravené. Oni spolu totižto komunikujú pomocou hormónov a ak nie je pripravený jeden, nie je pripravený ani druhý a preto sa pôrod nerozbieha. Odborníci ako Michel Odent varujú pred vyvolaním pôrodu, pokiaľ nejde o akútny stav.
Nevadí, že sa trápiš, hlavne, že ja vidím... LEŽ NA CHRBTE
Celé naše rodiace ústrojenstvo je stvorené na pôrod v predklone, na štyroch alebo s podporou. Jednak kvôli gravitácií, ktorá pôrodu veľmi pomáha, jednak kvôli tvaru pošvového vchodu, ale i pre brušný lis, ktorý funguje vo všetkých polohách, okrem tej na chrbte. Ani vykakať by Vám nešlo v ľahu, pretože len si spomeňte, že ak Vám to nejde, vždy sa zbalíte do klbôčka v predklone a tak spravíte veľkú potrebu a tak, že používate brušné svalstvo. Aj na silu, ktorú je žena schopná vynaložiť, je potrebná vztýčená poloha alebo poloha v predklone, Predstavte si, že by ste chceli otvoriť sterilizovanú sedemdecku s nakladanými uhorkami v ľahu! Odkiaľ by ste chceli nabrať silu? Ved' ani brucho, ani ruky by Vám v tejto polohe silu nedodali. Ako teda chceme porodiť v polohe mŕtvého chrobáka? Veď ani ten chudák sa z nej nikdy nevie postaviť... Jediný, kto má z tejto polohy osoh (nadvládu) je personál. Všetko vidí, môže si chytiť, strčiť a skontrolovať čo potrebuje a môže Vám ešte aj zatlačiť na brucho, keď nevládzete... Prečo asi?
Ak sa nad tým naozaj zamyslíme, tak sa moderná medicína snaží vyladiť bezchybný systém a to hlavne vtedy, ak naozaj nevykazuje chybu. Snažíme sa ovládať systém, ktorý má svoje potreby a pravidlá a ak ho rozladíme, snažíme sa ho kvázi napraviť viac a viac. Nakoniec sa siaha po záchrane, aby to nakoniec dobre dopadlo.
S láskou,
Zdroje:
American College of Nurse - Midwifes (2013). Supporting Healthy and Normal Physiologic Childbirth: A Consenzus Statement by ACNM, MANA, and NASPM. J Perinat Educ, 22 (1). 14-18.
Buckley, S. J. (2016). Jemný porod, jemné mateřství. (1st ed.). Maitrea.
Bowlby, J. (2010). Vazba. (1st ed.). Portál.
Leboyer, F. (2020). Porod bez násilí. (1st ed.). Malvern.
Moberg, K. U. (2016). Hormon blízkosti. Rola oxytocínu vo vzťahoch (1st ed.). Vydavateľstvo F.
Monganová, M. F. (2010). Hypnoporod. (1st ed.) Triton.
Odent, M. (1995). Znovuzrozený porod. (1st ed.). Argo.
Odent, M. (2013). Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení. (1st ed). Maitrea.
Odent, M. (2014). Porod a budoucnost Homo sapiens. (1st ed.). Maitrea.
Odent, M. (2016). Císařský rez. (1st ed.). Maitrea.
Světová zdravotnícka organizace. (1999). Péče v průbehu normálniho porodu: praktická příručka. Odbor reprodukčního zdraví a výzkumu. SZO.