10 krát "Ako a prečo o pôrode"

21.06.2022

Každá z nás má mnoho otázok o tom, ako to funguje alebo prečo sa to deje? Budem to všetko vedieť? Čo je najlepšie pre mňa? Čo je to najlepšie pre moje dieťa? Ocitáme sa aj s našim partnerom v novej situácií a pred rozhodnutiami, ktoré nás môžu až desiť alebo zneisťovať. Avšak, sme na to celé viac pripravené a vyzbrojené, ako si sami vôbec myslíme. Práve dostatok informácií a rozhľad v nás opätovne upevňuje našu silu a intuíciu. Len si to musíme dovoliť...


 

1. Prečo majú ženy strach z pôrodu?

Žijeme v dobe, kedy sú nám podsúvané strašidelné informácie o bolestivosti pôrodu, ktoré prichádzajú z každej strany, z filmov, z časopisov, médií a z vlastných skúseností nášho okolia. Žijeme v dobe, kedy nás staršie generácie, naše babičky, starké a vlastné mamy nepripravujú na pôrodný zážitok s presvedčením o jeho dôležitosti a na základe generačných skúseností. Všetky si prešli novou dobou nemocničného, medikalizovaného a rutinného prístupu. Všetky to museli "len zvládnuť". Žijeme v dobe, kedy sme držané v strachu z bolesti pôrodu. Žijeme v dobe, kedy veríme viac lekárom ako sami sebe. Žijeme v dobe, kedy sme sa naučili, že sa nám stane skôr niečo zlé ako to dobré. V bunkách a podvedomí spí náš strach a to úplne zbytočne. 

Reprodukčný systém cicavcov sa vyvíja niekoľko desiatok miliónov rokov a tak isto sa vyvíja aj v nás. Naše ženské telo je do poslednej bunky pripravené na počatie, splodenie a vývin dieťatka, ale aj jeho ľahké a jednoduché narodenie. Náš mozog a komplexný hormonálny systém dokonalo reguluje celý pôrodný proces. Mozog komunikuje s našim telom, telo vysiela signály do mozgu a mozog ďalej vysiela signály do ďalších časti tela a jednotlivých orgánov, ktoré riadi. 

Zatiaľ sa nám ľuďom nepodarilo prekonať a poraziť tento dokonalý systém, aj keď sa veľmi snažíme. Všetko "umelo vytvorené a syntetické", čo sa aj počas pôrodu používa, či je to napríklad prostagladín, oxytocín, epidurálna anestézia je len slabou náhradkou toho, ako náš dokonalý systém funguje. Zatiaľ čo naše telo uvoľňuje všetky hormóny postupne a podľa toho, ako reaguje telo na daný proces, umelo podané látky sú prítomne v plnej sile a v danom momente a to podľa aktuálne podaného množstva.

Pýtate sa, prečo sa to všetko vlastne používa? Pretože je pre personal jednoduchšie podať umelo vytvorenú látku a mať spokojnejšiu rodičku v okamihu, ako by mohli svojim prístupom, empatiou, kľudom, láskavosťou a rešpektom k rodiacej žene navodiť také podmienky, aby jej vlastný hormonálny systém začal správne fungovať. A to je ten malý (ne)zanedbateľný háčik.

Naše telo funguje podľa danej situácie, ktorá sa okolo nás a zároveň v nás odohráva. Stres vylučuje adrenalín a ten nie je v súlade s pokojom a pohodou. Pokoj nenastane, pokiaľ je našom v okolí stres a je na blízku akékoľvek hroziace nebezpečenstvo, ktorého sme súčasťou. Budem sa odvolávať na prírodu, ale každý si to podľa sebe môžete nazvať vesmírom, energiou, vyššou mocou, či bohom. Ak je tehotná žena, alebo kotná, či brezivá samica vystavená nebezpečenstvu (je jedno či je to psychické/stres, strach, alebo fyzické/útok), jej telo stlmí a zablokuje pôrodný proces, aby mohla ujsť, prípadne bojovať a zachrániť sa. Pokiaľ nenájde bezpečné miesto a pokoj pre narodenie potomka, pôrodný proces sa nespustí. Preto, ak majú ženy strach, stres a nepohodu, je až v 99% ich pôrod komplikovaný, zdĺhavý a bolestivý. Toto sú základné atribúty pôrodného procesu a takto úžasne funguje naše telo. 


2. Prečo pôrod nemusí bolieť?

Nadviažem na predchádzajúcu tému a rozviniem to, ako komplexne a bez chyby funguje naše telo. My ľudia sme, ako aj iné cicavce, z evolučného hľadiska vybavený dvomi systémami. Systémom útok/útek/ustrnutie, kedy celá energia vedie do končatín a periférnych častí tela, a systémom kľudu a pokoja, kedy sa krv a energia vracia od všetkých ostatných orgánov, aby mohli správne fungovať. Tieto systémy sa nazývajú aj katabolické / telu prospešné a anabolické / telo oslabujúce, a to hlavne v prípade, ak sme v útoku a adrenalíne väčšinu času. 

Adrenalín produkovaný z nadobličiek je z radu katecholamínov. Hormónov, ktoré naše telo nabudí, aby sme podali čo najlepší výkon. Oxytocín, hormón lásky, vzťahu ale aj vypudzovania, či dojčenia sa vylučuje z hypotalamu a to výlučne v situáciách pohody, kľudu a pokoja. či vzrušenia. Počas pôrodného procesu sa vylučuje spolu s endorfínmi, ktoré sú ľudské, telu vlastné opiáty. Sú niekoľko stonásobne vyššie, ako napríklad morfium, podávaný pri ťažkých bolestiach rôznorodých (onko) ochorení. Oxytocín navodzuje pocit pokoja a pohody, pomáha otvárať krčok maternice a má pulzatívny charakter, ktorý spôsobuje kontrakčnú činnosť potrebnú na porodenie Vášho bábätka.

Je však jedna dôležitá a zásadná vec, ktorá možno bude tým najlepším pomocníkom pre nastávajúce maminy. Naše telo nemôže byť aj v adrenalíne a zároveň aj v kľude. Nevie bojovať alebo utekať a súčasne otvárať pôrodné cesty, pretože sú to dva protiľahlé systémy. Fungujeme spôsobom buď / alebo. Takže, ako som už písala v prvej časti, pokiaľ nám hrozí počas pôrodu nebezpečenstvo, aj v zmysle nepríjemného personálu, zimy, strachu, stresu a nedôvery, naše telo zastaví produkciu oxytocínových hormónov a nastupuje adrenalín. Avšak, ak nastúpi adrenalín, prestane sa okrem oxytocínu vylučovať endorfín, ktorý zabezpečuje bezbolestnosť a začarovaný kruh je na svete. 

Pôrod sa zastavuje a bolesti sa objavujú. A vtedy nadíde čas na rutinné postupy, pretože pokiaľ tento princíp maminy nepoznajú a nepochopia, ich pôrod sa tak ľahko a jednoducho opäť nerozbehne. V tomto prípade sa často hovorí o nepostupujúcom pôrode a preto sa začína kolobeh "zbytočných" úkonov.

Pokiaľ sme v strachu, naše telo nám nepomáha v pôrodnom procese, pretože ho chráni pred nebezpečenstvom (nahnevaným mamutom) a my musíme bežať. Pôrod sa v takejto situácií rozbehne až vtedy, ak žena nájde bezpečné, tiché a teplé miesto, prípadne ak je pri nej podporujúci, láskavý a chápajúci personál, dula, či partner.

Toto sú jediné a dôležité atribúty rýchleho, ľahkého a bezbolestného pôrodu. Pôrodu bez zbytočných zásahov, ktoré môžu viesť k ďalším zásahom a komplikáciám.Ak chcete mať istotu a pôrod bez komplikácií, dôverujte svojmu telu a bezpečnému systému, ktorý Vám krásne ukáže, či ste v pokoji alebo nie. A pamätajte: "oxytocín je nákazlivý, ale rovnako nákazlivý je aj adrenalín." Takže je dôležité, aby ste vedľa seba mali počas pôrodu podporujúcich a láskavých ľudí, aby ste cítili v prvom rade bezpečie, istotu a pokoj.


3. Prečo je dôležité sa na pôrod pripraviť?

Milujem prirovnania, preto ich rada a veľa používam. Predstavte si, že by ste chceli zabehnúť maratón a nič by ste si pred tým nenatrénovali. Nevideli by ste trasu, nevedeli by ste kde je cieľ, nemali by ste žiadne skúsenosti s tým, čo všetko sa môže počas toho celého diania vyskytnúť a nemali by ste ani dostatočnú kondičku a správne techniky. Napríklad, ako sa postarať o otlaky, aké ponožky a tenisky si obuť, ako rozložiť sily, ako dýchať, čo robiť, ak nás začne pichať v boku a čo ak dostaneme krč? 

Takto isto to je aj s pôrodným procesom. Mnoho maminiek má pocit, že nič nechce pred pôrodom vedieť a nič o pôrode počuť. Avšak, ako si vyberiete a ktorú z možností si zvolíte, ak ani o jednej nebudete nič vedieť? Ako budete vedieť reagovať, ak nebudete pripravené na to, čo sa bude diať a hlavne na to, aké máte Vy sami možnosti? Ako napríklad, vedieť aké sú kapacity ženského tela, ako funguje celý náš systém, čo môžeme od neho očakávať a ako s ním počas pôrodu narábať. To všetko je súčasťou dôležitej prípravy na pôrodný zážitok. 

Možno poviem teraz jednu pre mnohých "nepochopiteľnú a neprijateľnú vec" ale: čím lepšie budete na pôrod pripravené, čím viac informácií budete mať, alternatív, za a proti, techník na úľavu a možností s tým spojených, tým sa Váš zážitok stane viac ideálnejší a pôrod bude pre Vás krajší a jednoduchší. Pretože Vás neprekvapí mnoho situácií, vlastných pocitov, ktoré počas pôrodu prichádzajú, neprekvapí Vás prostredie, prístup personálu a budete sa vedieť opäť vrátiť k sebe tak, aby to bolo pre Vás to najvhodnejšie počas pôrodu, ak Vás náhodou niečo počas neho vykoľají.

Keď som bola druhý krát tehotná, bola som skúsená mojim prvým pôrodom, určitými "technickými" informáciami z pár knižiek a absolvovaním nemocničnej profylaktickej prípravy. Vtedy som sa rozhodla absolvovať ucelenú hypnopôrodnu prípravu a 2 dni som nevychádzala z úžasu, koľko informácií, faktov, spojení, možností a dôležitých krokov pre pôrodný proces som ešte nevedela. Hltala som každé slovo, každú informáciu a všetko sa mi pomaly zapájalo a spájalo do jedného veľkého zmysluplného a komplexné celku. Do celku, kedy som konečne mala celistvé informácie, ktoré sa neprezentujú na internete ako pôrodný strašiak alebo ako jedna malá časť dôležitej informácie. Až vtedy som pochopila súvislosti a to, ako som sa sama mohla vyhnúť "zbytočným" zásahom pri prvom pôrode, ktoré mali aj svoje siahodlhé následky a to nielen pre mňa, ale aj pre bábätko. 

Ako sa vraví, "po bitvě je každý generál" a preto nepodceňujte dôležitosť informácií, kompletných faktov o tom:, 

  • ako funguje celý pôrodný proces vrátane psychiky, intuície, potrieb rodiacej maminy
  • ako počúvať dokonalé ženské telo, ktoré v 95% nepotrebuje žiadnu pomoc
  • aká je dôležitá podpora a ochrana blízkej osoby počas pôrodu
  • aké máte možnosti úľavy bez použitia umelých opiátov
  • ako môžete využiť potenciál a silu ženského tela
  • aká dôležitá je Vaša intuícia pri pôrode
  • ako je dôležitý bonding po pôrode a mnoho iného. 

Pre mňa to boli najlepšie investované peniaze a čas pred druhým pôrodom, čo sa na ňom samotnom veľmi odrazilo. Môžem zo srdca povedať, že môj druhý pôrod nabral úplne iné rozmery a bol to jeden z najkrajších zážitkov. Tak Vám držím palce, aby ste si vybrali tú vhodnú prípravu pre Vás pôrodný zážitok. 


4. Čo všetko ovplyvňuje pôrod a celý jeho priebeh?

Možno by vás ani nenapadlo, čo všetko stojí za tým, ako bude Váš pôrod prebiehať a čo všetko na neho môže mať vplyv. Často sa stretávam s tým, že mi mamina povie, "veď nejako to zvládnem", "zvládla to moja mama, zvládnem to aj ja". To je výborne nastavenie, ale myslím, že ešte lepšie by bolo, "wau, veľmi sa teším na pôrod, viem že to bude nádherný zážitok". Aj takto to totižto môže byť. Pôrod máme vo veľkej miere vo vlastných rukách.

Sú isté veci, ktoré samozrejme ovplyvniť nevieme, ale vieme ovplyvniť našu reakciu na ne. Nevieme ovplyvniť iných ľudí, ani vybavenie a prostredie nemocnice, ale vieme ovplyvniť svoje rozhodnutie a právo na výber, ako chceme, aby náš pôrod prebiehal a ako budeme na určité veci vedieť reagovať - toto sa nám prepája s témou č. 3.

Niekto by možno povedal, že je jedno kde rodíme, či je prostredie nové alebo staré, to možno áno, ale je dôležité, či sa v danom prostredí cíti rodiaca žena bezpečne, či sa cíti podporená, či sa cíti príjemne, s dôverou a rešpektom k nej samej. Ak jedno z tohto nie je splnené - prichádzame opäť k téme hormónov č. 2 a to vyplavovaniu adrenalínu a pozastaveniu pôrodu.

  • Ak je pôrodná miestnosť oddelená len plachtou od inej rodiacej "hlučnej" ženy alebo sa do nej ide cez ťažké kovové búchajúce dvere, ktoré sa zakaždým s rachotom zavrú, opätovne vnáša do ženy pocit rušenia, čo vytrháva jej telo z pôrodného procesu, kedy sa narúša dôležitý hormonálny kokteil.
  • Ak Vás neustále vyrušuje personál, chodí Vás merať, kontrolovať, snímať a vyšetrovať, taktiež každý stimul prerušuje proces pôrodu a jeho plynulosť.
  • Ak je v danej miestnosti zima, ostré svetlo, hluk a neustále pípanie prístrojov, aj to ženu vytrháva z pôrodného procesu. 
  • Každý medicínsky zásah do tela, každé umelé polohovanie, každé jedno vyšetrenie "či sa veci dole pohli" narúša prirodzený proces pôrodu a telo na to reaguje stiahnutím, čo má presne opačný účinok, ako je v procese pôrodu potreba.
  • Ak ste v polohe, ktorá Vám je nepohodlná, ale "musíte" v nej byť, dávate najavo svojmu telu, že nepočúvate čo Vám hovorí a prirodzené funkcie a práca Vašej maternice, kĺbov, svalov, chrbtice a panvy musí vynakladať viac úsilia, čo však spôsobuje namiesto úľavy, tlak a bolesť.
  • Ak pri sebe nemáte osobu, ktorá Vás podporuje a ochraňuje pred rôznymi "nežiadúcimi" faktormi, rušivými elementami tiež môže ovplyvniť proces pôrodu.

Pozrite sa na zvieratá z Vášho okolia, na mačku od suseda, psíka, kravu alebo koňa. Žiadne z nich neporodí, pokiaľ nebudú splnené všetky požiadavky, ktoré som napísala. VŠETKY.

Preto pribúda komplikácií, preto je mnoho zásahov, preto je mnoho bolesti, pretože sme prestali rešpektovať prirodzený systém nášho vlastného tela a "chceme" tento proces ovládať a presne kontrolovať. Keďže sa však jedná o fyziologický proces - ten nie je možne ovládať, tak ako nie je možné ovládať potrebu ísť na toaletu. Pôrodný proces cicavcov je dokonalý a presne reaguje na jednotlivé podnety, čím nám dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. A práve príprava Vám pomôže správne reagovať a vedieť s vlastným telom správne a intuitívne pracovať.


5. Ako vieme my ženy svoj pôrod ovplyvniť?

Možno sa zdá, že pôrod má svoj vlastný rytmus a my sme len okrajovo jeho súčasťou. Ale práve naše prežívanie, vnútorné pocity, postoje a nevedomé vzorce ovplyvňujú jeho priebeh. 

Ak sa podvedome bojíme a nie sme si isté sami sebou, naše telo reaguje na tieto vibrácie, ktoré spúšťajú iné hormonálne kokteily ako tie, ktoré vedú k ľahkého priebehu. Akýkoľvek tlak alebo napätie v tele spôsobuje opačné pôrodné vlny a tie sú pre každú maminu viac bolestivé a nepríjemné. Práve pocit uvoľnenia, dôvery, pohody a hlbokej relaxácie vedie k príjemnejším pocitom a väčšiemu uvoľneniu počas procesu pôrodu.

Predstavte si, že by ste chceli mať pekný večer s Vašim partnerom, ale nevedeli by ste sa uvoľniť, hlavu by ste mali v práci, celé telo by ste mali napäté, druhý deň by Vás čakal dôležitý pohovor a to všetko by ste si vnášali do intímnych chvíľ Vášho spoločného večera s partnerom. Tak ako? Viete si predstaviť, že by z toho bol vášnivý, uvoľnený a príjemný večer, ktorý by sa zakončil jedinečným sexom ? Hmm, no ja mám pocit, že ani nie...

Myslím, že by ste sa vôbec nevedeli sústrediť, boli by ste podráždená a bolo by to celé napäté. Obávam sa, že by Váš intímny zážitok bol sprevádzaný aj bolesťou a nepríjemným prežitkom, pretože takto reaguje telo, keď je v napätí a nepohode. 

Viete, že nás mozog nerozlišuje, či sa jedná o skutočný obraz alebo len o myšlienku s predstavami? V mozgu sa uvoľňuje a prebiehajú tie isté stimuly a reakcie, akoby bola predstava realitou. Presne toto sa deje vo Vašom tele. Ak nedôverujete procesu pôrodu, ak sa bojíte, že to nezvládnete, ak máte málo informácií a nie ste si istá svojou vnútornou silou, telo reaguje napätím. Presne toto sú dôležité atribúty, s ktorými sa počas posledných mesiacov tehotenstva dá krásne pracovať, kedy dokážete porozumieť vlastným pocitom a telu, vnímať, čo Vám vlastné telo hovorí, vedieť ho správne uvoľniť a pracovať tak, aby ste dosiahli maximálny pocit uvoľnenia. 

Pre každú z nás je to krok do neznáma, každá z nás môže mať rôzne pocity, ale práve osvojenie si správneho dýchania, relaxačných techník, odbúravania náhleho stresu a strachu, opätované navrátenie sa k sebe je kľúčom k prirodzenému a pozitívnemu pôrodnému zážitku.

Často sa dostaneme do situácie, že by sme mali podstúpiť niečo nové a nečakané. A často máme obavy, čo ak... čo by sa mohlo stať. Ale predstavte si, že by Vás niekto mentálne previedol jednotlivými krokmi, pocitmi, naučil Vás čo robiť, ak... ako sa zachovať, ak... ako dýchať, ak,.. ako pracovať s telom, ak... a zrazu máte pocit, že ste pripravené a presne viete, čo v danej situácií čakať. Nestačí, ak Vám niekto ukáže pôrodnú sálu, ak Vám niekto povie, že "veď neboj, bude to v pohode". Vy potrebujete mať v rukách to správne "korenie" (techniky, metódy, pocit dôvery v samú seba) aby ste vedeli Váš pôrod správne ochutiť a priviesť do dokonalého zážitku bez horkosti, pachuti, presolenia, či ostrosti.

Vaše telo je len odrazom toho, čo sa vo Vás deje. Ak sa ho naučíte počúvať, budete presne vedieť, ako sa počas pôrodu uvoľniť, ako reagovať na jeho signály, ako pôrod urýchliť alebo, ako ho opäť naštartovať, ak by sa udialo niečo, čo by ho zabrzdilo. Naše telo je dokonalé a presne vie, čo robí. Dôverujte jemu a aj Vášmu bábätku. Obaja veľmi dobre vedia, čo robiť. Tak ich nechajte a len sa maximálne uvoľnite.


6. Aký je rozdiel medzi vaginálnym a prirodzeným pôrodom?

ŽIADNY?

Rada by som rozobrala tému "prirodzenosti" pôrodného procesu, pretože u nás sa pod "prirodzený" proces, či už laikmi alebo aj odborníkmi často schováva vaginálny pôrod, ktorý z celkového hľadiska nemožno považovať za prirodzený. Obzvlášť zahraničné prístupy a štúdie veľmi rozlišujú tieto dva termíny.

Možno sa zdá, že je to len synonymum, ale v skutočnosti to tak nie je. Vaginálny pôrod je každý pôrod, kedy dieťatko prejde vaginálnymi pôrodnými cestami. Patrí sem však každý pôrod, ktorý bol napríklad indukovaný, kedy bol spravený aj malý zásah, ako pretrhnutie vaku blán a spustenie plodovej vody, Hamiltonov ťah, či podanie umelého prostagladínu, oxytocínu, epidurálnej anestézie, taktiež pôrod zakončený kliešťami alebo vákuum extraktorom. To znamená, že vaginálny pôrod je "prirodzenou" cestou ale s použitím rôznych zásahov, prostriedkov a asistencie.

Všetky tieto umelé zásahy však nemajú veľa spoločné s prirodzeným pôrodom. Okrem iného, akýkoľvek z týchto spomínaných zásahov môže spomaliť alebo úplne zastaviť pôrod, čo následne vedie k ďalším zásahom, ktoré neprirodzeným spôsobom zaťažujú maternicu. Následne často dochádza k jej vyčerpaniu, odkysličeniu a taktiež možnej väčšej krvácavosti a v mnohých zbytočných prípadoch žiaľ aj k cisárskemu rezu. Maternica je totiž stavaná na svoj určitý prirodzený rytmus, ktorý je regulovaný mozgom a vylučovanými hormónmi, kedy telo vysiela signály mozgu a mozog následne riadi celú činnosť. Avšak akýkoľvek zásah zvonku, alebo podanie aj malej dávky syntetických prostriedkov "nutia" maternicu pracovať viac a systematicky. Nie však podľa stavu Vášho tela a reakcií Vášho bábätka, ale podľa podanej látky. 

Preto napríklad po podaní EPI musíte mať monitory oziev dieťatka po celý čas na bruchu, pretože telo prestáva reagovať prirodzene a je riadené neprirodzenou látkou, ktorá neberie ohľad na to, čo sa s Vašim telom a bábätkom deje...

Prirodzený pôrod je spôsob, kedy rodiaca žena využíva len prirodzené prostriedky, aby porodila. Citlivo vníma svoje tehotenstvo, je vyrovnaná, vnútorne pripravená a je si vedomá svojej vnútornej ženskej sily. Má veci vo svojich rukách a dôveruje svojmu telu, ktoré necháva, aby ju viedlo. Využíva svoj dokonalý hormonálny systém, ktorý nemá, skutočne nemá konkurenciu. Viac o hormónoch sme preberali v druhej časti " Prečo pôrod nemusí bolieť?" Takáto mamina je dôsledne pripravená, ako fyzicky tak aj duševne, avšak počas prirodzeného pôrodu používa inštinkt, ženský zmysel a nie rozum, ktorý je príliš analyticky, čo brzdí pôrodný proces. Pri pôrode svojho dieťatka využíva hlbokú relaxáciu, meditáciu a vizualizácie, ktoré ľudstvo používa už stáročia. Dôsledne počúva a vníma, čo jej rodiace telo potrebuje a navzájom spolupracujú.

Záleží na tom, ako sa rodia naše deti. Pôrodný proces je veľmi dôležitý pre ďalší život každej novej mamy, ale aj pre ďalšie fungovanie práve narodeného bábätka. 


7. Ako pôrod ovplyvňuje ženu a jej ďalšie fungovanie?

"Pôrodom sa nerodí len dieťa, ale aj žena prechádza transcendenciou, mení sa z dievčaťa na matku, ošetruje staré traumy a znovu prežíva svoje narodenie."

Mnoho úžasných odborníkov na prirodzený pôrod hovorí, že pre ženu je pôrod jej dieťaťa veľmi silným a dôležitým okamihom, ktorý ovplyvní jej ďalší život. Dávno pred Kristom, v období Platóna a Aristotela sa pôrod považoval za jedinečný zážitok. Celá komunita oslavovala zrod nového človeka, ženy rodili s láskou, rešpektom a obdivom. V tom čase boli ženy považované za darkyne života a jeho dokonalé tvorkyne. Ženy rodili v súlade s prírodou, s jej darmi, v intuícii a s oporou starších skúsených žien, matiek, liečiteliek. Pôrod bol ako oslavný rituál znovuzrodenia.

Dnes sa pôrody stali rutinou a veľmi ovplyvňujú život ženy nielen počas neho, ale aj dlhú dobu po ňom, avšak viac z toho negatívneho smeru. Mnohé ženy majú celoživotnú traumu, pretože boli počas pôrodu vystavené situáciám, ktoré im neboli komfortne, príjemné, necítili rešpekt, oporu, podporu ani úctu od prostredia, v ktorom rodili. Mnohé ženy po svojom prvom zážitku majú boľavé rany, ktoré nikto nelieči a sú rozhodnuté nikdy viac nerodiť. Mnohé ženy sa cítia pôrodom zneužité, nepochopené a boľavé.

Pôrod môže byť nádherným zážitkom a máme ho v rukách my ženy. Pôrod nielenže môže, ale MAL by byť tým najkrajším dňom v živote ženy, ktorý kedy prežila. Prečo sa to tak nedeje? Pretože zrodu života nie je dnes venovaná dostatočná a adekvátna pozornosť a ani to, aké dôsledky to môže mať na samotnú ženu a v neposlednom rade aj dieťa (ďalšia kapitola). Žijeme v dobe materializmu, patriarchátu a moci. Neberieme ohľad na jednotlivca a jeho dušu, ale na hmotu a kvantitu. Vraví sa, že ak by sme žili opäť v matriarcháte, nebolo by vojen a rodili by sa zdravé, sebavedomé a láskavé bytosti...

Žena počas celého tehotenstva a pôrodu má otvorené vnímanie a intuitívne prežívanie, je viac citlivá, empatická a to preto, aby vedela svoj plod a neskôr dieťa uchrániť pred hroziacim nebezpečenstvom, aby čo najskôr "ucítila", že niečo nie je v poriadku. Avšak práve táto "otvorenosť" voči vonkajším aj vnútorným podnetom ju môže vystaviť väčšej bolesti, intenzívnejším prežitkom a hlbším ránam, ak sa počas tohto obdobia udeje niečo, s čím nie je stotožnená, prípadne na to nie je pripravená. Toto všetko však môže ovplyvniť jej starostlivosť a schopnosť postarať sa o dieťa, sexuálny život ženy, dôveru v seba samu, sklon k negatívnemu prežívaniu, pocit menejcennosti a v neposlednom rade aj spoločné nažívanie celej novej rodiny.

Preto je v tomto období veľmi dôležité, ako sa s danou budúcou mamou hovorí. Či sa rešpektujú jej názory, požiadavky, prežívanie a jej vnímanie tehotenstva. Pretože matka je najlepší senzor na svoje tehotenstvo a blížiaci sa pôrod. Ženy sú žiaľ už mnoho generácií len vystavené strachu a stresu z pôrodu, pretože nie sme ako spoločnosť momentálne schopná dôverovať dokonalému systému reprodukcie od A až po Z bez potreby nášho zasahovania a regulácie.


8. Ako pôrod ovplyvňuje dieťa a jeho ďalšie fungovanie?

Často, vlastne vždy keď sa maminy rozprávajú o prežitkoch a skúsenostiach z pôrodu, hovoria iba o sebe. Je to samozrejme dosť logické, ale žiadna mama v tom nie je sama. Pri každom jednom pôrode sú dvaja a jedným z nich je aj dieťa. Mnohé knižky, články a názory sa točia iba okolo ženy, ale málokto a to aj z odborníkov venuje pozornosť dieťaťu. 

Nechcem sa však rozprávať o monitoroch, ktoré snímajú ozvy dieťatka, ani o tom, že gynekológ kontroluje všetky orgány, ozvy, srdiečko a podobne, ani o detskej lekárke, ktorá kontroluje skóre narodeného bábätka. Všetci totižto kontrolujú "len" vitálne funkcie. Chcem sa rozprávať o jeho skutočnom prežívaní, o jeho skutočných pocitoch, o jeho strachu, strese a možno aj bolesti, keď prichádza na tento svet. Ani tá samotná mama často neuvažuje o tom, čo prežíva jej dieťa. Je tak zahľadená sama do seba, že si to vôbec neuvedomuje. Nevníma, že sú nato a v tom celom dvaja.

Dieťatko počas pôrodného procesu prechádza z prostredia vody do prostredia vzduchu. Prechádza z jemných, teplých a láskavých objatí matkinho lona, často do chladného, hlučného a drsného sveta, kde ho okamžite naťahujú, vystierajú, utierajú, čistia a ono práve v tomto okamihu stráca akýkoľvek kontakt s tým jediným, ktoré doposiaľ poznalo. S mamou. S jej vôňou, jej hlasom, jej dotykom, jej kožou a vôňou plodovej vody. Žiadny iný cicavec nedovolí nikomu zobrať jeho dieťa po pôrode, ani dlhú dobu po ňom. Mnoho zvierat dokonca odmietne svoje mláďa, ak na ňom zacíti pach iného tvora. V tomto sme sa veľmi vzdialili od nášho pôvodného plánu a tam je značná časť civilizačných "problémov", ktoré si od narodenia nosíme v sebe a v svojom celoživotnom prežívaní.

Zoberme si aj takú vyvolávačku. Dieťatko potrebuje v brušku ešte pár dní, možno hodín na to, aby ešte dokončilo celú prácu, ktorá je potrebná na to, aby bolo dokonalo pripravené na jeho príchod von. Na to, aby začalo jeho telo vylučovať hormóny, ktoré matkinmu telu signalizujú, že je už čas. A zrazu bez toho, aby bolo dieťa a často aj jeho mama pripravení, maternica dostane dávku syntetických hormónov a začne bez akejkoľvek predohry naplno pracovať. Žiadny poslíčkovia, žiadne pomalé a nepravidelné sťahy, žiadne postupné prekrvovanie maternice. Nie je toto obrovský stres pre dieťa, matku a jej nepripravené orgány?A čo taká epidurálka? Ak je epidurálna anestézia schopná celú spodnú časť matkinho tela úplne odrovnať a "odstrihnúť" jej senzorické vnemy, pociťovanie a tým aj prenos informácií smerom do mozgu a naspäť z mozgu do maternice, čo si myslíte, že to urobí s dieťatkom? Dieťa je uložené práve pri oblasti vpichu EPI a žiadna membrána ani nič podobné medzi dieťaťom a matkou nie je. Dieťa a matka je jeden spoločný a prepojený orgán, majú spoločnú pupočnú šnúru, krv a spoločný obeh...

Ak mamina počas pôrodu prežíva strach, stres a bolesť, tak isto prežíva tieto pocity aj samotné dieťa. Je skutočne napojené na mamu a mama je napojená na svoje dieťa. Preto je dôležitá Vaša intuícia, lebo Vás naozaj nikdy nesklame. Sme takto dokonalo stvorené od prírody, inak by sme nevedeli vlastné deti ochrániť pred nebezpečenstvom. Je naozaj dôležité zvažovať, čo, kto a ako privedie naše deti na tento svet. Pôrod je to najprirodzenejšie, čo sama príroda vymyslela. Nepotrebuje žiadnu komplikovanú asistenciu, kontrolu a pomoc nato, aby žena porodila dieťa, PRETOŽE JE VYBAVENÁ TÝM NAJLEPŠÍM SYSTÉMOM. Potrebujeme mu len začať opäť naplno dôverovať...


9. Prečo sa bábätku občas nechce ísť von z bruška?

Bábätko je súčasťou Vás, je plnohodnotnou súčasťou tehotnej a rodiacej ženy. Z Vás sa rodí, z Vás sa vyživuje, z Vás sa učí a všetko vníma cez Vás. Ak by sme to chceli akokoľvek oddeliť, nie je to možné. Ste jedno telo a jeden prepojený organizmus. Všetko čo prežívate Vy, prežíva aj Vaše dieťatko. Ak ste si niečím nie istá, Vaše dieťatko to cíti. Často si pred pôrodom na seba naváľame toľko práce, že by sme často aj odložili materstvo na pár týždňov, aby sme si svoje veci dokončili. Či to je odovzdanie projektu, zaškolenie nášho nástupcu v práci, ešte aspoň čiastočné zabezpečenie sa, nakúp všetkého možného aj nemožného, kúpenie výbavičky, vymaľovanie bytu, presťahovanie sa alebo aj svadba... ten zoznam je naozaj veľmi dlhý. Viete, že Vaše dieťa presne vtedy cíti, že ešte nie je čas? Ak sa Vaše bábo stále neotočilo dolu hlavičkou a Vy už ste tesne pred pôrodom, skúste sa opýtať sama seba: "Som pripravená? Mám všetko dokončené? Je ešte niečo, čo ma brzdí, aby som mohla v kľude porodiť?" Možno práve odpoveď na túto otázku Vás prekvapí a zároveň Vám pomôže, všetko čo najskôr dokončiť.

Taktiež aj veľký strach a stres maminy z celého pôrodu, jej obavy, či to všetko zvládne, komplikujú príchod dieťatka na tento svet. Ak mamina neverí a má strach z procesu pôrodu, ako mu môže dôverovať dieťatko? Skúste sa zamyslieť, čo všetko je pre Vás strašiak? Čoho sa vlastne bojíte? Čo presne je Váš strach? Ak spoznáte svoj strach, lepšie na neho budete reagovať. Preto ak je toto váš prípad, neváhajte a dôkladne sa na Váš pôrod pripravte. Je mnoho kurzov a tým správnym predpôrodným kurzom, kde Vás napríklad aj my naučíme, ako zvládať a pracovať so strachom, ako vedieť vypnúť hlavu, zrelaxovať myseľ a uvoľniť celé telo, sa mnoho naučíte, budete viac sebaistá a pokojnejšia. Ako spomínal aj sám veľký Grantly Dick-Read: 

"Strach môžeme poraziť len svetlom svojich vedomostí".

Ďalším dôležitým faktom "čakajúceho" bábätka v brušku môže byť aj maminkina neochota "pustiť" dieťatko na tento svet. Keď je v brušku, má stále istotu, že ho má pod kontrolu a vie, čo sa s ním deje. Zdá sa to byť možno trošku pritiahnuté za vlasy, ale je to tiež jeden z dôvodov, kedy dieťatko nemôže ísť von.

Rola mamy je pre každú z nás absolútne neznáma, nová a nepredvídateľná. Môžeme mať načítaných mnoho kníh, môžeme dostať mnoho dobrých rád, ale aj tak je to pre nás nová etapa a každá z nás ju prežíva iným spôsobom. Avšak tehotenstvo je úžasne zabezpečené obdobie pre novú mamu, kedy sa jej "otvára" intuitívna myseľ a je to čas pre jej veľkú psychickú zmenu. Obdobie tehotenstva je veľkým krokom k veľkej zmene v živote ženy. Dá sa to nazvať aj transcendenciou. Tak ju naozaj využime naplno!


10. Čo je skutočná dĺžka pôrodu a čo všetko ju ovplyvňuje?

Častokrát sa stretnem s mnohými sťažnosťami maminiek, "aký dlhý predlhý bol ich pôrod." "Rodila som 2 alebo aj 3 dni." Je mi z toho jasné, že tieto maminy vôbec nepoznajú, ako funguje ženské telo počas pôrodu. Nikto nás neučí, čo naše telo dokáže a ako úžasne počas pôrodu pracuje. Začnem teda od začiatku.

Naše ženské telo sa potrebuje pomaličky pripravovať na pôrodný proces. Preto tzv. poslíčkovia pomaly trénujú našu maternicu, ale i ženu samotnú na to, čo bude nasledovať. Viete si predstaviť, že by to došlo celé zhurta bez akejkoľvek prípravy? Títo poslíčkovia sú jemné sťahy, ktoré pripomínajú intenzívnejšiu prichádzajúcu menštruáciu a pripravujú celé naše telo na náš veľký deň. U niektorých žien sa môžu objaviť skôr, čo znamená, že aj 2-3 mesiace a u niektorých tesne pred pôrodom. Avšak, čím neskôr sa k dátumu pôrodu objavia, tým viac pripomínajú pôrodné sťahy a mnoho žien si ich môže preto pomýliť. Poslíčkovia sú charakteristickí tým, že prichádzajú a odchádzajú. Nie sú pravidelní a ani príliš intenzívni. Sú výbornou predzvesťou toho, že náš deň sa blíži. Sú výborní na to, aby sme ich začínali vnímať a vedeli na nich správne reagovať. Aby sme sa naučili s nimi nebojovať, ale postupne si na nich zvykať a plne sa im oddať. Aby sme sa do nich dokázali vcítiť a vnímať ich rytmus. Asi si myslíte, že to tu píšem za nezmysel, ale je to skutočne tak. Ak začnete pôrodné sťahy vnímať ako vlny oceánu a Vaša myseľ sa plne uvoľní, Vy bude vnímať len svoje telo, ktoré necháte pohybovať tak, ako ono samo bude chcieť, vtedy bude Váš pôrod nádherným zážitkom.

Môže sa stať, že poslíčkovia prídu 2-3 dni pred začiatkom pôrodu a postupne sa z nich stanú "ozajstné" pôrodné sťahy. Poslíčkovia môžu napomôcť prvotnému skracovaniu vášho krčka, ale aj nemusia. Môže sa stať, že po pár dňoch nepravidelných poslíčkov bude Váš krčok tuhý, alebo budete otvorená na 2-3 centimetre. Stále sa však rozprávame iba o prípravnej fáze pôrodu

Skutočný pôrod sa začína otvorením krčka od 4 centimetrov a pravidelných pôrodných sťahov, ktoré sa pomaly predlžujú a prestávky medzi nimi sa skracujú.

A ako môže každá mamina ovplyvniť jeho dĺžku? Najdôležitejší je pohyb a sila gravitácie, ktorá nám k celému procesu pomáha. Samozrejme ak budete cítiť, že si chcete odpočinúť a pospať, určite tak urobte. Počúvajte vždy svoje telo, ono Vás navedie na tú správnu polohu, ktorú v danom čase potrebuje. Vyvarovať sa treba "násilnému" ležaniu na chrbte s monitormi na bruchu a bez možnosti pohybu. Dôležitý je prísun tekutín, ako aj energie vo forme drobného posilnenia. Taktiež je pre celý proces, jeho ľahký a rýchly priebeh dôležitá pohoda, pokoj a čo najviac súkromia, aby ste sa mohli dokonalo sústrediť na svoje rodiace telo. A v neposlednom, ale veľmi dôležitom rade, je to čo najmenej akýchkoľvek zásahov, či už na Vašom tele alebo aj priamo do neho. Každý, aj malý zásah spúšťa vlnu ďalších zásahov a začína kolotoč intervencií, ktoré potom žiaľ už nemajú konca.

Dúfam, že Vám všetky tieto informácie boli prospešné a že Vám aspoň trošku zodpovedali na Vaše otázky, prípadne odstránili obavy, posilnili alebo Vám aspoň ukázali iné stránky "veci", o ktorých sa málokedy hovorí, ale sú veľmi dôležité. Všetko, čo som Vám opísala, vychádza zo skúseností, ale i odporúčaní mnohých odborníkov, pôrodníkov, chirurgov, psychológov, dúl a PA, či už Slovenských ale aj zahraničných, ktorí sú pre mňa obrovskou inšpiráciou a som im vďačná za osvetu a ich nadšenie.


S láskou, Baška


Zdroje:

  • Groverová Suchá, L., & Suchý Grover R. (2014). Aby porod nebolel. (2nd ed.). Kořeny.
  • Leboyer, F. (2020). Porod bez násilí. (1st ed.). Malvern.
  • Odent, M. (1995). Znovuzrozený porod. (1st ed.). Argo.
  • Odent, M. (2016). Císařsky řez. (1st ed.). Maitrea.
  • Odent, M. (2017). Potřebujeme porodní asistentky? (1st ed.). Maitrea.
  • Pearce, J.Ch. (2019). Magické dítě. (1st ed.) Malvern.
  • Pixabay Photos