Ako na bezproblémové dojčenie?

09.11.2022

Aj keď je dojčenie naozaj prirodzené a vychádza z našich inštinktov, predchádza mu stále viac a viac toho neprirodzeného. Dnes sa dojčenie neodovzdáva z generácie na generáciu a ani sa o ňom bežne neučí a nehovorí. Je to téma, ešte stále kontroverzná a pre mnohých otázna. A to čo tomu predchádza je pôrod. Ten tiež nie vždy dopadne tak ako má a je skutočne prirodzený. Aj to má veľký dopad na to, ako bude naše dojčenie prebiehať. 

Tak poďme si to spolu prejsť.

Image by Freepik

1. Mať dostatočné informácie a pripraviť sa na pôrod

Pôrod je predchodcom dojčenia, je to obdobie pred tým ako začíname dojčiť a to ako porodíme, tak budeme najpravdepodobnejšie aj dojčiť. Dôsledná príprava na pôrod zabezpečí plynulosť pôrodu a elimináciu zbytočných zásahov, ktoré narúšajú nielen samotný pôrod, ale aj následnú možnosť okamžitého a bezproblémového dojčenia.

2. Mať dostatočné informácie a pripraviť sa na dojčenie 

Keďže kurzy prípravy na pôrod v našom štáte fungujú už pár desiatok rokov, sú maminy ako tak čiastočne pripravené na pôrod. Ale stále sa stretávam s tým, že dojčenie berú ako samozrejmosť, že to pôjde, lebo chcem. To však nestačí, pretože sa objavujú často problémy na strane maminy (zdĺhavý pôrod, málo tekutín, anestézia, prípadne plochá bradavka - čo nie je žiadny problém, len si to vyžaduje trošku viac pozornosti) no taktiež môžu problémy nastať aj na strane dieťatka (spavosť, útlm anestéziou, izolácia, pobyt v inkubátore, skrátená uzdička a pod.) Tiež to nie je neriešiteľné, ale ak nevieme ako a ak nevieme čo a prečo, dostávame sa do začarovaného kruhu. Takže ani tento krok prosím nepodceňujte.

3. Porodiť čo najprirodzenejšie

Ak sa na kurze prípravy naučíte ako funguje telo ženy počas pôrodu, budete chcieť porodiť skutočne prirodzene a budete sa taktiež chcieť vyhnúť zbytočným zásahom. A práve to je dôležitým predpokladom úspešného dojčenia, pretože mnoho zásahov vedie k posunu laktácie a spusteniu materského mlieka. Prečo? prečítajte si ...

4. Nedávať si počas pôrodu anestéziu

Anestézia je jedným z najzávažnejších faktorov, ktorý znižuje prvotnú iniciáciu laktácie, zároveň u dieťatka spôsobuje spavosť, takže na jednej strane sa po pôrode málokedy podarí dieťatko po EPI (epidurálna anestézia) prisať a svojou spavosťou sa jednotlivé dojčenia medzi sebou posúvajú a tým sa posúva aj nástup mlieka. To potom personál vyhodnotí ako nedostatok mlieka, nedostatok váhového prírastku a dieťatku podajú umelú formulu.

5. Poprosiť o zlatú hodinku

Zlatá hodinka je obdobie tesne po pôrode a niektorí odborníci ju nazývajú ako 4. fáza pôrodu, kedy sa mamina spoznáva a zamiluváva do svojho dieťatka, ktoré v tom čase prechádza prvými psychomotorickými krokmi, kedy sa snaží inštinktívne nájsť prsník. To je veľmi dôležitým faktorom pri úspešnom zahájení laktácie, ale i pre psychiku ako dieťaťa, tak aj maminy. Toto obdobie je kľúčové aj pri nadviazaní materskej väzby a dôvery v svet u dieťaťa.

6. Priložiť dieťatko do hodiny od pôrodu

Aj keby k zlatej hodinke neprišlo, je dôležité aby sa dieťatko priložilo k prsníku do hodiny od pôrodu. Tento krok je dôležitý nielen kvôli nástupu laktácie, ale i pre podporu inštinktívnych vzorcov dieťaťa a prvej skúsenosti s prsníkom. Taktiež je dôležitý pre okamžité osídlenie čriev dieťaťa vhodnými a dôležitými baktériami z kolostra, prsníka, ale i z kože maminy.

7. Ak máte podozrenie, že to nefunguje, požiadať o radu

Akákoľvek neistota, ktorá Vás napadne alebo ju pocítite, okamžite konzultujte s odborníkom. Malý zádrhel sa totižto vyrieši okamžite, ale ten väčší zvyčajne na seba naviaže ďalší a ďalší problém. Napríklad problém s prisatím je malý problém, ale pri neriešení môže vyústiť k poraneniu bradavky, zníženej tvorbe mlieka, zápalu prsníka a nízkemu váhovému prírastku, ktorý je indikátorom na prepustenie z pôrodnice. Takže riešte prosím problém v počiatku, kedy na jeho vyriešenie treba skutočne málo a predídete tým mnohým nepríjemnostiam ako u Vás, tak aj u Vášho dieťatka.

8. Masáže pred dojčením

Ak budete mať absolvovanú prípravu na dojčenie, budete poznať aj masáže prsníkov, ktoré pomáhajú proti tvrdnutiu a hrčkám, ale i takú, ktorá spúšťa laktáciu mliečka. To je v prvých dňoch vhodným pomocníkom pre dojčenie bez stresu a problémov.

9. Obklady po dojčení

Ak budete mať prsníky napäté alebo horúce, môžete po dojčení použiť jemne chladivú sprchu alebo obklad, aby sa cievy v prsníkoch stiahli a zmenšil sa opuch. Prosím chladnú sprchu používajte s rozumom, na krátku chvíľu a LEN PO DOJČENÍ! Pred dojčením by to spôsobilo presný opak toho, čo potrebujete.

10. Dostatok tekutín, jedla a spánku

Aby ste vedeli Vášmu dieťatku odovzdať to najdôležitejšie, potrebujete aj Vy prijímať len to najlepšie. Dostatok tekutín a dostatočná hydratácia ideálne čistou vodou a bylinnými čajmi, ako aj výdatné a kvalitné jedlo je začiatok úspechu. No nezabúdajte taktiež na dostatok spánku. Ak ho máte v noci často prerušovaný, určite si ho doprajte počas dňa. Pospite si vždy keď môžete, pretože práve deprivácia spánku je častým prejavom nedostatku materského mlieka a vysokej hladiny kortizolu.

Ak by ste aj tak mali obavy a otázky, tak som tu pre Vás aj pri komplexnej príprave na pôrod a dojčenie, ale i v období po pôrode, kedy každá pomoc a podpora je to najlepšie pre novú maminu. Tak určite neváhajte a ozvite sa mi.

S láskou