Tak a sme doma...

Som strašne unavená a mám pocit, že ničomu nerozumiem. 

Ach prečo zase plačem...?

Niekedy sú nám práve tie najprirodzenejšie "veci" tak veľmi vzdialené. Dokonalo sme sa pripravovali na naše vytúžené dieťatko a plánovali sme, ako si to budeme nadovšetko užívať. Ten pocit šťastia, ktorý nás zaplaví snáď ani neunesieme. 

Prečo to ale teraz tak necítime? Prečo nám je to cudzie? Kde je ten pocit nekontrolovateľného šťastia?

Aj Vy ste si vysnívali ukážkové materstvo, pokojné a spiace bábätko, a bezproblémové dojčenie ? 

Asi to tak úplne nie je, že? Ale naozaj sa netrápte, pretože tento stav je úplne prirodzený a naozaj bežný. Tie obrovské zmeny vo Vašom tele spôsobujú, že sa cítite neistá a každý deň je pre Vás iný, nový a neznámy. Na jednej strane by ste sa chceli poriadne vyspať a na strane druhej sa bojíte, aby ste niečo nepokazili alebo nezanedbali. 

Ste stále v strehu a to naozaj vyčerpáva.


Prečo je to inak ako sme si mysleli?

Je pravda, že práve život v komunitách a rodinnom kruhu, kde sme mali všetko potrebné a všetkých našich blízkych naokolo umožnil, aby sa tieto zmeny diali v menšej intenzite a žena skutočne cítila oporu a podporu. Starejší boli jej svetlom v tme a ženu na jednej strane podporili, nasmerovali a na strane druhej jej boli skutočnou oporou a postarali sa o všetko, na čo novopečená mamina nemala čas a síl v prvých týždňoch po pôrode. Staršie ženy ju pestovali a starali sa, v mnohých kultúrach a rodinách boli bežné aj popôrodné tradície a rituály. To sa žiaľ sťahovaním od rodiny do väčších miest a za prácou eliminovalo a postupne úplne vytratilo.

Materstvo ja žene blízke, je však dôležité si dôverovať a naozaj naslúchať, ako vlastným inštinktom, tak aj vlastnému dieťatku. Čím sme viac prítomné, vnímavé a v dôvere, tým viac sebe aj vlastnému dieťatku rozumieme.

Čo sa tak veľmi zmenilo?

Žena po pôrode prechádza ďalším obdobím zmien. Okrem nového tela, novej mysle a novej úlohy, spoznáva a zvyká si na nového malého človiečika. Prechádza opätovným hormonálnym prelivom, ktoré je charakteristické práve pre obdobie šestonedelia.

 

Ste citlivá, čo je však dôležité pre Váš silnejúci vzťah s dieťatkom. 

Ste taktiež plná nových vnemov, pocitov, často i strachu a obáv, čo štartuje Vaše materinské inštinkty a vzorce starostlivosti o Vaše dieťatko. 

Ste plná emócií, pretože tu už hovoríme o zodpovednosti za ďalší nový život. 

A to všetko je správne a tak, ako má byť.


Ak sa cítite neistá, sama, alebo stratená, je úplne v poriadku, ak požiadate o pomoc a podporu, tak ako to mali ženy v rodinách ešte kedysi. A tou pomocou môže byť aj moja návšteva u Vás doma. Aj pár drobných rád, pomoc, podpora, nasmerovanie alebo domáce ošetrenie apatického dieťatka, či popôrodný ozdravný rituál je pre Vás veľkou pomocou, posilnením a upokojením.


A ako ten náš poklad?

Ako sa vraví, že "nemému ani vlastná mať nerozumie", tak v tomto prípade to až príliš sedí a je isté, že každé bábätko je iné a kým jedno zaspí kdekoľvek a kedykoľvek, to druhé musíte hompáľať v tme tmúcej a dúfať, že to zaberie. Na deti nie sú samozrejme návody, na deti funguje Vaša láska, byť tu a teraz, vnímať jeho potreby a signály.

Začiatky sú vždy ťažké a mnoho z Vás má aj strach. Avšak naozaj je to normálne, prirodzené a bežné, pretože ste práve vstúpili do úplne novej a neznámej etapy Vášho života. Vaša láska teraz lavíruje a strieda sa zo strachom o Vaše dieťatko, pretože už tu nie ste len Vy, ale už ste tu v tom celom dvaja.

Ale chcem Vás ubezpečiť, že sa naozaj nič nedeje a je to bežné. Občas to potrebuje len trochu podpory, času a s tým Vám rada pomôžem. Spolu nájdeme možnosti, techniky, rituály, denný harmonogram a to, ako zvládať tento nový status maminy.

Spolu to určite zvládneme

Pomôžem Vám prekonať prvé kroky k vášmu bábätku, naučím Vás techniky viazania, nosenia a manipulácie, nájdeme spolu vhodné denné rituály tak, aby ste sa z materstva tešili a bolo pre Vás naozaj príjemné. Spolu nájdeme tú správnu cestu nielen k Vášmu dieťatku, ale opäť k sebe samej v tej Vašej novej roly mamy:)

Čo všetko spolu nastavíme a ošetríme?

Starostlivosť o maminu

🤍 popôrodná starostlivosť v prostredí domova

🤍 emocionálne ošetrenie mysle

🤍 fyzická a psychická podpora

🤍 očistný a uzatvárací rituál 

🤍 bylinné ošetrenie tela 

🤍 uvoľňujúca masáž

🤍 individuálna konzultácia

Starostlivosť o dieťatko

🤱🏻 správne polohovanie, dvíhanie a psychomotorická stimulácia

🤱🏻 viazanie, nosenie a manipulácia s dieťatkom

🤱🏻 techniky priloženia, satia a polohy dojčenia

🤱🏻 nastavenie denného režimu a rituálov

🤱🏻 rebondové ošetrenie novorodenca

🤱🏻 signály a reakcia na dieťatko

🤱🏻 tipy, triky a rady v opatere

Nie je hanbou, ak chcete pomôcť, nie je hanbou, ak túžite po podpore, nie je hanbou, ak si chcete oddýchnuť a už vôbec nie je hanbou, ak máte toho plné zuby...

Môžem byť Vašou oporou po pôrode...

Občas potrebujeme skutočne len usmerniť, objaviť známe a osvojiť si zabudnuté. Je pre mňa cťou, že Vás môžem sprevádzať najkrajšími okamihmi vo Vašom živote a byť pri Vás, kedy to najviac potrebujete. pretože viem, že je to pre nás ženy skutočne veľmi dôležité... Môcť sa oprieť, inšpirovať a vedieť, že na to všetko nie sme samé.

Ak budete potrebovať, som tu pre Vás a môžeme skúsiť toto...


Spokojná a zdravá mama

"Pôrod je znovuzrodením ako pre dieťa, tak aj pre ženu samotnú, môže zoceliť staré rany, no môže ich aj prehĺbiť". 

Pôrod môže byť aj nádherný zážitok, no často sme prevalcované mnohými emóciami a nie vždy všetko dopadne tak, akoby sme si priali. Každá bolesť, výčitka, obmedzenie, strach, neistota, ale i obrovské šťastie a láska je emócia, ktorú treba jemne ošetriť a uzdraviť, ak nie je v rovnováhe a vhodne spracovaná a prijatá.

Spokojná mama / 120 minút / popôrodna starostlivosť u Vás doma, bylinné ošetrenie tela, uzatvárací rituál a emocionálne ošetrenie

Vnímavé a nežné materstvo 

Prvé dni ste sa nevedeli vôbec vynadívať. Bábätko spalo po náročnom pôrode a Vy ste sa tešili, kedy už konečne otvorí očká. Nevedeli ste sa dočkať, kedy konečne pôjdete domov. Všetci spolu ako nová rodina. Ale prečo je všetko zrazu tak nejak inak? Bábätko je viac nervóznejšie, máte pocit, že denný režim sa otočil s nočným a to náročné uspávanie na rukách? Občas vôbec neviete, ktorá bije? Nič to, aj vy sa musíte zžiť s Vašou novou rolou. Aj keď máme materstvo v "krvi", niekedy dlhšie trvá, kým si osvojíte jednotlivé zručnosti a správne vnímanie signálov Vášho bábätka. Ak cítite, že je toho zrazu veľa, rada Vám s tým pomôžem:)

Vnímavé materstvo / 120 minút / popôrodná návšteva u Vás doma, nastavenie denných rituálov a režimu, manipulácia, psychomotorika a starostlivosť o dieťatko

Laktačné poradenstvo

Každá žena dokáže nadojčiť svoje dieťatko, pokiaľ má zdravé prsníky a mliečne žľazy. Avšak, občas máme iba nedostatok správnych informácií, málo podpory od okolia a treba k tomu naozaj len o trošku viac trpezlivosti a vnímavosti, ktorá sa v nemocnici mohla niekam zapatrošiť. Dieťatko je naozaj dobrý žiačik a vie si na nové kroky a postupy veľmi rýchlo zvyknúť. Neodkladajte odbornú pomoc napotom, každý jeden deň môže spôsobovať iba zbytočný tlak, stres a nervozitu u Vás doma.

Laktačná starostlivosť doma / popôrodná návšteva, polohy a techniky dojčenia, masáž a starostlivosť o prsníky, nastavenie efektívneho dojčenia a denného režimu

Laktačná podpora na oddelení / podpora na šestonedelí a novorodeneckej JIS na pôrodnici Antolská

Rebond ošetrenie po separácii

Ak sa Vám z akéhokoľvek dôvodu nepodarí bonding s Vašim dieťatkom, napríklad pre zdravotné ťažkosti bábätka, jeho predčasne narodenie, umiestnenie Vášho dieťatka alebo Vás na JIS, prípadne aj iných Vašich ťažkostí, je dôležité a veľmi ozdravné urobiť s dieťatkom takzvaný rebonding, ktorý pomôže opätovne prežiť popôrodnú hodinku a "ošetriť" túto neumožnenú, ale veľmi dôležitú chvíľu. Čím skôr sa rebond a popôrodná imitácia uskutoční, tým rýchlejšie sa uzdraví emočný prežitok dieťatka aj maminky, zníži sa úroveň stresu a nervozita dieťatka, napraví sa väzba medzi Vami.

Rebond rituál / ošetrenie popôrodnej izolovanej fázy pri plačlivom, apatickom dieťatku a problémoch s dojčením, či odmietaním  

Na každú boliestku existuje pomoc a podpora. Nie ste v tom samé, preto neváhajte a dovoľte si požiadať o popdoru a starostlivosť. Máte na to plné právo...

Budem sa tešiť na naše stretnutie...


S láskou, Baška

My ženy veľmi veľa vydržíme, ale tu naozaj nejde o odvahu, ani o našu silu. Ide o to, aby sme boli spokojné a oddýchnuté mamy a vedeli reagovať na naše dieťatko...